Аптека във всяко населено място или на не повече от 20 километра - това предложение е записано в доклад на работна група към Здравното министерство. Работната група беше създадена в края на миналата година, заради проблемите с липсата на аптеки в много населени места, което затруднява достъпа на пациенти до фармацевтична грижа и лекарства.

В доклада на работната група е записано, че в десетки общини няма нито една аптека, която да работи със Здравната каса, а в 11 областни центрове няма денонощна аптека.

Предлага се създаването на „Национална аптечна карта", която да покаже разликата между сегашната ситуация и това, което трябва да се постигне като крайна цел.

Съответно какви мерки трябва да се вземат, за да има аптека във всяко населено място или на не повече от 20 километра, която да работи със здарвната каса. Денонощна аптека също трябва да има във всяко населено място или на не повече от 30 километра.

Аптеките са концентрирани в големите градове, като в някои случаи броят им надвишава нуждите на населението, пише в доклада на работната група. Друга промяна, която ще направи фармацевтичната грижа по-достъпна, е въвеждането на обучение по жестомимичен превод за фармацевтите.

Цветелина живее в София, където на пръв поглед няма проблем с достъпа до фармацевтична грижа. Момичето е с увреден слух и често остава неразбрана. „Аз често се затруднявам, тъй като в повечето случаи не ме разбират хората, и когато не ме разбират, си написвам това, което искам да им кажа и го предоставям на човека срещу мен”, обясни Цветелина.

В нейното положение са хиляди българи, затова в момента тече обучение на фармацевти на жестомимичния език. Курсът в София вече приключи, а Соня Копривленска е сред първите, усвоили този език. „Лекарствата не са обикновена стока, при нас е важно терапията да протече както трябва с минимални странични ефекти и когато обясниш правилно и бъдеш разбран правилно, то тогава здравето върви в правилната посока”, обясни фармацевтката.

„За тях този адаптиран превод е прозорецът към света, така че те, като всички хора, желаят да са информирани, да знаят, така че има голяма нужда”, обясни Мария Димитрова от сдружение „Отворено общуване".

В средата на годината курсовете ще обхванат и фармацевти от други градове на страната. Най-вероятно обучението за тях се осъществява онлайн през програми като Скайп. Разходите се поемат от съсловната организация. „Моята амбиция е във всеки областен град да има поне един фармацевт, който да владее жестомимичен език”, обясни Тодор Найденов от Българския фармацевтичен съюз.

Предстои да се подготвят и специални стикери, с които ще бъдат обозначени аптеките, в които има обучени фармацевти.

Очаква се аптеките да станат част от системите за ранно оповестяване на природни бедствия, промишлени аварии, терористични актове и други извънредни ситуации.

С промяна в Закона за лекарствата се създава специален съвет към Агенцията по лекарствата, който ще разработи критериите за осигуряване на равномерен достъп до лекарства. Ще изготвя и становища при издаването на разрешения за откриване на аптека.