Антикорупционната комисия проверява главния прокурор. Тя се е самосезирала за поредица от нарушения, извършени от обвинител номер едно, според сигнали, постъпили при министъра на правосъдието.

Още в началото на януари министърът на правосъдието Надежда Йорданова каза, че има сигнали за нарушения, извършени от Гешев и засега те се проверяват в министерството

В края на миналата година нейният предшественик също каза, че има сигнали за нарушения от обвинител №1, даже и за служебно влияние.

От прокуратурата днес обясниха, че министерството не може да се занимава с такива сигнали и това е от компетенцията на антикорупционната комисия.

Сигналите са различни, а някои от тях са свързани и с класифицирана информация, според данни на Министерството на правосъдието

„Сигнали имаме, без да съм ги броил вероятно са над десет. Мога да заявя от името на Министерството на правосъдието, че сме приятно изненадани, че след 2 години ръководство на КПКОНПИ, един месец преди напускането на този държавен орган г-н Цацаров реши да прояви самоинициатива“, заяви Емил Делчев.

Според говорителя на главния прокурор министърът на правосъдието не е компетентен да разглежда жалби и сигнали за нарушения на главния прокурор, а е длъжен да сезира антикорупционната комисия или специализираната прокуратура.

„За нас също е интересно какви са сигналите, които министърът на правосъдието е длъжен да изпрати на КПКОНПИ и защо не го е направил до момента, а очевидно се е наложило комисията да се самосезира. По-важен е въпросът, че главният прокурор Иван Гешев е изпратил писмо до министъра на финансите г-н Асен Василев във връзка с искане за техническа подкрепа от ЕК за независим анализ на делата от обществен интерес на специализираната прокуратура“, каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

От министерството обясниха, че утре ще обсъдят кога да изпратят документацията за сигналите срещу Иван Гешев.

Срокът за проверката е месец, а след седмица КС ще излезе с решение дали министърът може да иска предсрочно отстраняването на Иван Гешев.