Дексаметазонът е масово лекарство, с което лекарите имат опит. Мисля, че е съвсем нормално да се използва в лечението на българските граждани. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев по време на извънреден брифинг в Министерски съвет.
Медикаментът показва обещаващи резултати при изпитвания във Великобритания.
Неговото изказване беше допълнено от директорът на Александровска болница проф. Костадин Ангелов. Според него дексаметазонът е достъпен в българската медицина от много години и не е нов медикамент.
"Това е стероид с мощен противовъзпалителен ефект, но и с мощен имуносупресивен ефект – т.е. потиска имунната система", обясни той и подчерта, че дексаметазонът трябва да бъде внимателно избран кога да бъде включен в лечението на пациентите.
По думите му и сега, и в началото на пандемията у нас има достатъчно количество хидроксихлорохин. Доц. Ангелов обясни, че медикаментът, заедно с всички останали, се използва под строг лекарски контрол, под постоянно мониториране и строги предписания.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев обясни, че около 2% от българите имат антитела, 3% от медицинския персонал и около 2,5% от хората, пожелали да проверят дали имат изградени такива.
„Антителата не са единствената защита на организма. Важен при тази инфекция е клетъчният имунитет, който в момента изучаваме задълбочено. Именно той ще защитава човечеството от вируса и неговите мутации“, допълни той.
Ананиев заяви, че България може би ще е сред първите страни, които ще бъдат включени в алианса между Германия, Франция, Италия и Нидерландия за предварителна покупка на ваксина срещу вируса.