Подкрепа за протестите срещу корупцията във властта, но и изгледи за изключително фрагментиран парламент при избори сега показва национално представително проучване на агенция „Алфа рисърч“ по поръчка на „Дневник“.

Допитването показва сериозно разместване при електоралните нагласи. При вот в неделя ГЕРБ отново биха били първа партия – с 26,7% подкрепа сред гласуващите. След тях се нарежда БСП (19,2%), плътно следвана от политическия проект на Слави Трифонов (18,8%). Със сигурност в парламента ще видим „Демократична България“ (12,3%) и ДПС (8,3%). Шанс да прескочат 4-процентовата бариера имат и политически проект на Мая Манолова (5,9% подкрепа) и „Обединени патриоти“ (4,1%).

Извън НС се очертава да останат „Воля“, хипотетични партии на Цветан Цветанов и Васил Божков и „Възраждане“.

Няма ясен фаворит за премиер. На въпроса кой да бъде следващият министър-председател анкетираните почти по равно отговарят Бойко Борисов и Румен Радев. В топ 5 са още Слави Трифонов, Христо Иванов и Мая Манолова.

Протестите и мутрите

Проучването идва на фона на вече повече от 25 дни антиправителствени протести. Над 60% в различна степен подкрепят демонстрациите. Исканията с най-голяма подкрепа са „Изгонване на мафията и мутрите от управлението“, „Оставка на Бойко Борисов и правителството“, „Оставка на главния прокурор Иван Гешев“ и „Мерки/програма за справяне с икономическата криза“.

Когато става дума за „мафия“ и „мутри“ в управлението, 47,3% от респондентите смятат, че тези квалификации се отнасят за всички партии, но ДПС и ГЕРБ са посочени конкретно от най-голям брой запитани.

Именно двама функционери на движението – почетният председател Ахмед Доган и депутатът Делян Пеевски, са на първо място в списъка на лицата, които, според анкетираните трябва да бъдат разследвани, за да се пребори корупцията.

61,1% от респондентите смятат, че Доган има влияние „във всички най-важни обществени сфери“. Едва 17,2%, пък, виждат искрено желание за помощ в дарителските акции на Пеевски по време на пандемията. Сред по-популярните отговори е „Подобряване на личния му имидж“ (59,2%), „Предизборна кампания“ (32%) и „Подготовка за друга публична длъжност“ (22,9%).

„За“ и „Против“ Иван Гешев

Над 50% от запитаните се съгласяват с твърдението, че „задкулисие около Делян Пеевски и Ахмед Доган контролира действията на прокуратурата и главния прокурор Иван Гешев“.

Действията на обвинител №1 се одобряват само от 20,1% от гражданите, а 43,7% смятат действията в първите 6 месеца на мандата му за „предимно ПР акции и действия за пред медиите“. Близо една трета от запитаните виждат „действия с политическа цел“, а един от петима отговаря с „атакуване на определени кръгове без основания“.

Така оставката на Гешев се оказва вариантът за преодоляване на политическата криза с най-голяма подкрепа – 47,1% срещу 24,8%, според които подобно решение е противопоказно.

Постигане на консенсус между партиите в сегашния парламент и изпълнение на конкретни ангажименти до редовните парламентарни избори е предложението на около 40 на сто. На трето място анкетираните посочват оставка на кабинета.

Проучването на "Алфа рисърч" е по поръчка на "Дневник". То е проведено в периода 23 - 30 юли 2020 г. сред извадка от 1017 души по метода "Лице в лице"