Акция за алкохол убиец се провежда и в България. Чехия официално предупреди страната ни за риска от разпространение на опасните напитки извън границите й.
От Комисията за защита на потребителите започнаха проверки във връзка със смъртните случаи в Чехия на хора, консумирали фалшив алкохол. 19 души починаха, а близо 40 са в болница. Това, което се търси - ром и водка с неясен произход. Продава се наливно и се доставя в пластмасови бурета.
Междувременно у нас кампанията по прибиране на гроздето вече е в разгара си.
Очаква се реколтата да е слаба
Гроздето у нас намалява, но не и производството и продажбите на алкохол. За последните три години са пласирани три пъти по-големи количества. В разгара на кризата миналата година българинът е изпил близо 105 милиона литра алкохол. И това е само официалната статистика.
За поредна година производителите твърдят, че 50 сто от гроздето отива в сивия сектор. Суровината изчезва още на полето.
„Най-често това са бусове. Ние ги наричаме на жаргон „скакалци”, които отиват в лозовите масиви. Те обикновено предлагат по-висока цена от тази на легалните изкупвачи”, заяви Пламен Моллов.
Производителите твърдят, че въпреки лошата реколта, суровината и тази година ще е достатъчна. Причината е в поддържаните запаси. „Нямаме внос на суровина за гроздова ракия, за бренди, за плодови ракии. Абсурд, това си е със собствена суровина”, коментира Силвия Николова.
С новия за виното и спиртните напитки закон се въвежда и ясно ограничение. На етикетите трябва пише какво купуваме - истинска ракия или парфюмиран спирт.
Законът обаче създаде и прецедент - неясни контролни функции в периода на отмяна на старите и въвеждане в сила на новите разпоредби.
Така в разгара на лятото, проверки за алкохол са се правили само по сигнали на граждани. Те са били 8, основно по морето и в 3 от случаите е установено, че бутилките са пълни с напитки, дело на неизвестни майстори.
Представители на производителите на алкохол твърдят, че в неофициални разговори собственици на „ол инклузив” хотели признават, че нямат интерес да предлагат качествен алкохол.
С влизането в сила на новия закон от Комисията за защита на потребителите започват проверки на спиртните напитки в магазините, а по сигнали ще бъдат проверявани и заведения.
Междувременно селските казани са в очакване на първите литри домашна гроздова от новата реколта.