Ангажиране на „по принцип аполитичната” младежка аудитория и подтекстуални послания към „дребни душици”, които блокират работата на Общинския съвет в Ямбол открива кметът Георги Славов в собствения си предизборен клип.

Футуристичният „Мисия Ямбол: Презареждане" е направен през есента на 2011 г. и показва градоначалника в светлината на „борец с лошите”, които накрая дори тръшва на асфалта с обиграно движение. Целта на клипа е да бъде достигната младежката аудитория, която ползва Интернет. Кметът подчертава, че е изпреварил с концепцията си колегата си от Вилнюс, който минава с БТР през неправилно паркирани коли.

„Към онзи момент имаше сериозно противопоставяне в Общинския съвет на Ямбол, около година блокираха работата. Решихме да изберем един по-динамичен вариант за младите хора. Тогава дори махнахме последната сцена (с физическата саморазправа с лошите – бел. ред.), защото решихме, че не трябва да отдаваме интерес на такива дребни души”, коментира Славово в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Две години по-късно кметът продължава да твърди, че не е сбъркал подхода към младежката аудитория и продължава да няма проблем с агресията в клипа – „Не атакуваме с агресия, а с тематика, която е интересна за младите хора”, повтори той.

Хората, които пречат

В хода на разговора стана ясно, че в образа на „лошите”, които пречат на ямболския кмет да си свърши работата, са олицетворени конкретни субекти от региона.

„Продължават да ни пречат едни хора за строителството на регионалните депа. Това не е проблем само на Ямбол, а и на цяла България. Една псевдоекологична организация блокира строителството на новото депо за боклук”, обясни Георги Славов.

Той обясни, че зад въпросната организация стои човек на име Димитър Димитров, който използва дружеството за прокарване на частните си интереси. „През 2001 г. той си е построил къща на 150 м от регионалното депо за отпадъци. Построена е незаконно върху земеделска земя в разрез с две наредби. Узаконил си я е някак си и 2011 г., когато проектът за депото набра инерция, а новото депо е залепено за сегашното, той се обърна към съда”, разказа ямболският кмет.

Георги Славов призна, че на първа инстанция съдът е уважил жалбата на Димитър Димитров срещу решението на Екологичното министерство, но веднага уточни, че решението не е окончателно. „Мина една година до произнасянето на съда, ние не можем да почнем да строим”, оплака се Славов.

По думите му, заради непостроеното депо общината плаща санкции в размер на 700 000 лв. за тази година, а догодина предстои да плати 1,8 млн. лв.

„Необходимо е да се запушат пролуките в които псевдоекологични организации да блокират работата на държавата”, категоричен бе ямболският кмет.

Той увери, че твърденията му не са субективни, защото Димитър Димитров живял „мирно и тихо” в продължение на десетилетие, а изведнъж през 2011 г. е сформирал организацията с екологична насоченост.

„Кметът злоупотребява”

В ефира на сутрешния блок се включи зам.-председател на сдружението „Ден” Диана Бончева, която отхвърли твърденията на кмета. „В устава ни никъде не пише, че целта е да запазим къщата на г-н Димитров, кметът злоупотребява. Продължават да използват документи с невярно съдържание”, допълни Бончева в контраобвинение срещу ямболския кмет.

Другите проблеми на Ямбол

Като други проблеми в работата си Георги Славов посочи военните имоти на общината, за които държавата дължи около 2 млн. лв. „Ние си ги искаме”, обясни кметът.

Освен това той се оплака от „арогантното отношение на сегашния кабинет” по повод новата болница в общината.