През 1928 г. по разпореждане ген.Владимир Вазов, се създава Софийски общински музей с архив, галерия и библиотека. По това време генералът е кмет на София. Той е герой от битката при Дойран по време на Първата световна война и един от братята на народния поет Иван Вазов.

„Поставя се началото на действително забележителни културни институции, които са не само със столичен, но и с национален облик”, коментира председателят на Държавна агенция „Архиви” доц. д-р Михаил Груев.

Снимка: bTV

Сред запазените експонати е обява за опера от края на XIX век, изработена от бяла коприна. „Тя е била адресирана до по-елитната публика. Коприната е знак на пищност и великолепие в този кратък български бел епок”, отбелязва той.

Снимка: bTV

Българският културен живот от онова време е запечатан и върху изключително редките за колекционерите пощенски картички на полковете от българската армия.

В интернет има доказателства, че пощенските картички от Млада България са пътували по цял свят.

Снимка: bTV

А в галерията на държавния архив може да намерите примери за смях и забава, дори и в най-тоталитарните времена. Водевил в четири картини под заглавието "През просото" -  това е запазеният плакат от 50-те години, по време на колективизацията, на Народен театър за селото, съществувал с средата на XX век, макар и за кратко.

90 години в 90 плаката разказват в рамките на изложбата за културния живот на София от едни вече далечни времена.