След петдневен маратон и тежки преговори евролидерите се споразумяха по многогодишната финансова рамка на Евросъюза и по пакета „Следващо поколение ЕС“. По линия на евробюджета до 2027 г. и по икономическия пакет България ще получи 29 млрд. евро. Това е с 1 млрд. повече, обяви от Брюсел премиерът Бойко Борисов.
За преодоляване на различия между Източна и Западна Европа – така наречената Кохезия по евробюджета до 2027 г. страната ни ще получи 9 млрд. евро или с 800 млн. евро повече.
По икономическия пакет „Следващо поколение ЕС“ България ще има право да получи над 7,7 млрд. евро грантове. Ще се финансират публични инвестиции и реформи за възстановяване на икономиката от кризата след COVID пандемията, както и за постигането на устойчива, климатично-неутрална, дигитализирана и ниско въглеродна икономика.
Премиерът Бойко Борисов подчерта, че страната ни е една от малкото, които ще получат повече средства, в сравнение с предходния бюджетен период. Министър-председателят подчерта, че разговорите са били тежки и продължителни.
Евролидерите в продължение на четири безсънни нощи договaряха мобилизирането на общ ресурс от 1,824 трилиона евро.
Ябълката на раздора беше разпределението на средствата за икономическо възстановяване от пандемията на коронавируса. Така наречените „пестеливи държави“ – Австрия, Нидерландия, Дания и Швеция поставиха таван от 375 млрд. долара безвъзмездни средства за най-засегнатите от кризата страни, като Испания и Италия. Те на свой ред не искаха лимитът да пада под 400 млрд. евро. Председателят на Евосъвета Шарл Мишел нарече постигнатото споразумение „върхов момент“ за Европа.
„Показахме колективна отговорност и солидарност. Показахме също и нашата вяра в общото бъдеще. Това споразумение изпраща конкретен знак, че Европа е сила за действие“, добави той.
„Европа все още има смелостта да мисли нашироко. Колкото и изтощени да сме всички, осъзнаваме, че това е исторически момент за Европа“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Френският президент Еманюел Макрон определи деня като „исторически за Европа“. „Заключенията от тази среща са наистина исторически. Ние установихме способност да вземаме колективни заеми, да приложим колективен план за възстановяване, за първи път“, добави той.
Отпускането на средствата от Фонда за възстановяване ще бъде съобразно с брутния национален доход на всяка от страните и съобразно изпълнението на националните икономически програми.
Предвижда се 30 на сто от общия бюджет да бъдат насочени за опазване на околната среда. Евролидерите подчертаха и важността на спазването на върховенството на закона, но не се дават подробности как този въпрос ще бъде обвързан с използването на бюджетните средства.