Над 500 000 лв. ще бъдат похарчени за модерно видеонаблюдение по ж.п. гарите. Предстои обновяване на камерите и в столицата, където потокът от пътници е най-голям.

В момента над 20 гари в цялата страна се следят денонощно. В разгара на празниците и активните почивни дни ситуацията на Централна гара в София е спокойна, защото голямото пътуване отмина. На това място обаче струпването на хора е голямо и затова от години са разположени камери за видеонаблюдение. Целта е превенция от грабежи, джебчии и, не на последно място, от терористични актове.

Повече от 500 камери са разположени на различни ключови места. Това обаче не са само жп-гари, но и тунели. административни сгради, прелези. С приоритет са граничните зони и местата с най-голям пътникопоток – ж.п. гарите във Врана, Бургас, Видин, Първомай, Шумен. Чрез записите от тези видеосистеми за наблюдения са разкривани дори и убийства.

От две години насам осем камери следят денонощно пътникопотока в Първомай. Ж.п. гарата е сред ключовите, защото отвежда до Свиленград. Там джебчийските кражби не са рядкост.

От Националната компания „Железопътна инфраструктура" предоставят кадрите на полицията. „Заснети са от камерите и благодарение на видеонаблюдението и паметта, която съхранява записите, чрез Транспортна полиция са разкрити извършителите на престъпленията”, обясни началникът на ж.п. гарата в Първомай. Подобни камери са нужни и останалите гари.

В столицата системата за видеонаблюдение е една от най-старите, затова ще бъде обновена. „При едно приближаване може да се види колко близо можем да разгледаме човека да го разпознаем”, обяснява Любо Тодоров от НКЖИ.

Най-критичната точка са касите, където струпването на хора е най-голямо, а джебчиите следят за пътници с много багаж. Не липсват и куриозни ситуации, предизвикани от граждани, които също са искали достъп до записите от камерите. „То малко смешно, обажда се човек от Мездра анонимно и казва „Абе, искам днес да разбера дали в 11:00 часа една руса жена се качва на такси...” Най-вероятно човекът следи жена си”, разказа Тодоров.

Освен на камерите се разчита и на физическото присъствие на Транспортна полиция, която също следи за инциденти и изоставен багаж.

Кошчета за боклук по гарите се следят внимателно, защото опасността от терористичен акт също не трябва да се подценява. Иначе сигнали за бомби конкретно на столичната Централна гара не липсват. По данни на железничарите поне два пъти месечно се стига до евакуация, заради анонимни сигнали, които се оказват неоснователни.