Собственици на заведения в малки градове са изправени пред дилемата да затворят или да продължат да работят със зелен сертификат.
През 2020 г., на старта на COVID пандемията, в България е имало близо 21 500 барове, ресторанти и дискотеки. Тази година броят им е 18 183. Това показва моментната картина в бранша. Така за изминалата една година заведенията в България са намалели с 3300.
Заведението е на главната улица в Перник, но никой не влиза.
„Поглеждат надписа, че не пускаме без зелен сертификат клиенти в заведението и се обръщат, и си тръгват“, обяснява сервитьорът Лозан Кирилов.
Сервитьорът сутрин отваря заведението, подрежда масите и това е: „В общи линии стоя без работа и това е“.
Липсата на работа и липсата на клиенти принуди и един ресторант в Казанлък да затвори.
„Аз нямам никакви резерви, може би ще бъда принуден да продам някаква собственост, за да покрия някои от кредитите, които имам“, казва ресторантьорът Антон Антонов.
Заради нежеланието на хората да посещават заведения, където се изисква сертификат, въпросните барове и кафенета след като си направиха сметката за ниския оборот и постоянните разходи установиха, че едва ли не за тях е по-добре държавата да ги затвори, вместо да ги остави да работят със сертификат.
„Когато бяхме затворени и не работехме, бяхме може би по-добре, защото така да се каже получавахме помощ от държавата по различните мерки“, казва Лозан Кирилов.
Сега заведенията са отворени и трябва да разчитат не на държавата, а на клиентите, които ги няма.