Въвеждането на електронната система за идентификация започва през пролетта на 2013-а, а след три години ще влезе и в личните карти на българите.

Засега основните интернет услуги в държавата се предлагат от данъчните и то срещу електронен подпис. Администрацията обаче иска да замени този начин на легитимиране с чип-карта за всеки гражданин.

Електронното ЕГН ще позволи гражданите да се идентифицират пред държавата и общините, за да ползват услугите им по интернет. Засега най-много електронни услуги предлага Националната агенция по приходите, но се очаква до март догодина да приключат много нови проекти за електронно управление. Тогава ще бъдат издадени и първите електронни ЕГН-та.

Фирмата, която поддържа банковите карти у нас, днес получи задачата срещу 2 милиона лева да разработи системата за електронно ЕГН, което да е сигурно, но и да е достатъчно лесно за употреба. Идната пролет ще бъдат издадени 5000 прототипа - чип-карта и четец. Обещанието е електронното ЕГН да е по-евтино от лична карта или електронен подпис.

Очаква се интересът към чип-картите да расте правопропорционално на броя услуги, които държавата и общините ще извършват по интернет. Плановете са електронната идентификация да се вгради в личните карти след 2015-а година.

Правителството възложи днес и още 6 технологични поръчки за близо 10 милиона лева. Една от тях включва разработване на система за електронна демокрация.