Първокласниците в София през новата учебна година са с около 700 повече в сравнение с миналата и се равняват на 11 800 деца, съобщи началникът на Регионалния инспекторат по образованието в София Ваня Кастрева пред БТА.
По думите й, това са „динамични данни", защото учениците се записват за първи клас до последния ден преди началото на учебната година, затова окончателният им брой ще бъде ясен в края на септември.
Според данните на инспектората има увеличение на учениците във втори клас в София заради семейства, дошли в столицата от страната, както и заради български семейства, завърнали се от чужбина.
Според Ваня Кастрева за едно учителско място в София сега има повече кандидати, отколкото в предишни години. Най-търсени са преподавателите по чужди езици, по математика и по информационни технологии, а с въвеждането на целодневната организация на учебния процес, се търсят и възпитатели.
Кастрева добави, че училищата трябва да създадат организация, за да могат учебниците да бъдат раздадени на учениците на първия учебен ден или на следващия ден. Безплатни учебници получават всички ученици в страната от първи до седми клас в държавните, общинските и в частните училища.
И след началото на учебната година в училища в София ще има ремонти, които ще продължат, но те няма да попречат за нормалното започване и продължаване на учебния процес, заяви началникът на Регионалния инспекторат по образованието.
След 15 септември ще продължат ремонтите на физкултурните салони в 125-то училище, в 118-то училище и в Националната природоматематическа гимназия, а в 130-то училище продължава ремонтът на санитарните помещения.
В Професионалната гимназия по аудио, видео и телекомуникация в столицата се укрепват стените на физкултурния салон. Има и ремонти на абонатните станции в училища, които са свързани с тяхното отопление - в Професионалната гимназия по транспорт „Макгахан" и в Професионалната гимназия по електроника „Джон Атанасов". Ще продължи ремонтът и в Националната гимназия за древни езици и култура, но учениците ще може да се обучават в близко общинско училище, за да не се наруши учебният процес, съобщи Кастрева.
През тази година целодневното обучение ще обхване и учениците в четвърти клас. С „нарастването" на класа намалява броят на желаещите ученици да посещават целодневно обучение в училище, като в отделните училища има различни практики, заяви началникът на образователния инспекторат.
„В София има училища, които са в стари сгради, които не могат да поемат целодневно обучение за всички ученици от първи до четвърти клас, затова родителите трябва да правят своя информиран избор за предпочитаните от тях училища”, коментира Ваня Кастрева.
Първият учебен ден ще е на 16 септември и училищата ще решават в колко часа да го открият - това може да стане по тяхна преценка от 9:00 до 14:00 часа, обяви Кастрева. Тя отбеляза, че за откриването на учебната година се запазва ритуалът за издигане на националното знаме, под звуците на химна, както и на посрещане на училищното знаме.