Александър Александров е носителят на най-престижния
трофей в българския бокс - купа "Странджа". В днешния финал в категория до 52 килограма Александров победи Олим Хусанбоев - шампион на Узбекистан за 2012 година.

Нашият бокьор доминираше и в трите рунда над узбека - 8:3,7:2,6:2 точки, и в крайна сметка спечели финала с 21:7 точки. А веднага след като реферът вдигна ръката на Александров, около 2000 зрители в столичната зала
"Универсиада" започнаха да скандират "купата, купата. . . "

"Поклон пред страхотната публика за подкрепата през
целия мач. Радостен съм, през целия мач играх моята си игра и не позволих на съперника да направи нищо", заяви развълнуваният Александров, цитиран от БТА.

Александър Александров стигна до купа "Странджа" с три
убедителни победи по точки - при първото си появяване на ринга той победи в зрелищен мач 19-годишния студент и двукратен шампион на Сърбия Милош Балтич по точки (16:8 точки), а вчера на полуфинала бе също убедителен срещу силния украинец Денис Шкарубо - победа за българина с 18:8 точки.

Още двама български боксьори станаха победители в своите категории на турнира "Странджа" - Детелин Далаклиев (до 60 килограма.) и Тервел Пулев (до 91 кг.).

Във финала в категория до 60 килограма Детелин Далаклиев имаше изключително опасен съперник в лицето на шампиона на Казахстан и дипломиран юрист Гани Жаилауов, който е и бронзов медалист от последното световно първенство в Баку-2011. Далаклиев успя да спечели първите два рунда - 3:2 и 3:2 точки, в третия рунд, видимо уморен, отстъпи с 2:3 точки, но в крайна сметка спечели финалната среща с 8:7 точки.

В средата на първия рунд на финалната среща в категория до 91 килограма Тервел Пулев получи официално предпреждение от рефера - падна му защитната гума, но въпреки това не бе особено затруднен от Мирзохиджон Абдулаев от Узбекистан. През втория рунд бронзовият олимпийски медалист от Лондон-2012 и боксьор
номер 1 на България през последните две години Тервел Пулев бе безупречен, а в третия рунд просто запази аванса си. След последния удар на гонга съдиите записаха 12:7 точки (4:2, 4:1 и 4:4) за Тервел Пулев.

Във финала в категория до 56 килограма миналогодишният носител на купа "Странджа" Стефан Иванов имаше изключително опасен съперник -
световния шампион от Чикаго-2007 и бивш европейски шампион Серегй Водопянов от Русия. Руснакът, който се боксира в обратен гард, умело използваше силната си лява ръка и макар и с малко, доминираше и през трите рунда - 4:2, 5:4 и 4:3, и спечели срещата с 13:89 точки.