Първият дебат между Цецка Цачева и ген. Румен Радев беше сблъсък между двама напълно различни по опит, стил и подкрепа опоненти.
Така политическият психолог Антоанета Христова коментира диспута между кандидат-президентите на двете най-големи български политически партии, ГЕРБ и БСП.
„Имаше битка, всеки успя да покаже образа, приоритетите и себе си като възможен български президент”, коментира Христова в студиото на „Тази сутрин”.
При пристигането си в сградата на bTV ген. Румен Радев беше придружен само от двама души, но с походката си показа увереност, представителност и спокойствие, посочи Христова.
Цецка Цачева пък беше придружена от охрана на НСО, а десетки хора се бяха събрали пред входа на сградата, за да изразят подкрепата си за нея.
„Начинът, по който пристигна г-жа Цачева, показа организираност на партията и това, че тя иска да се идентифицира със своя кандидат”, обясни Христова.
По време на дебата Цачева и Радев коментираха въпроси, свързани с националната сигурност, вътрешната и външната политика и с правомощията на държавния глава.
Според психолога и двамата са давали ясни отговори и са били еднакви при очертаните приоритети в своите кампании. При коментирането на задължителното гласуване, механизмите за управлението на бежанската вълна и охраната на границите обаче са се очертали разликите между тях.
И двамата са обучавани и са работили върху вербалното и невербалното си поведение, подчерта Христова. Според нея по време на дебата не е имало съществени разлики в езика на тялото на опонентите. Те са били много обрани в мимиките и жестовете си и са използвали ръцете си по идентичен начин.
И двамата например са използвали жеста на т. нар. „къщичка”, при който палците и на двете ръце са насочени нагоре. Той казва: „Мисля, имам мнение, аз съм прав”. Това обаче е и жест, който експертите по невербалната комуникация съветват да се използва, когато говорещият не знае какво да прави с ръцете си и чрез него може да насочи вниманието към себе си, а не към действията си, коментира още Христова.
Въпреки сериозността на дебата, не е проличало напрежение при двамата кандидат-президенти.
Психологът твърди, че в началото ген. Румен Радев е бил по-притесненият, но бързо е преодолял това. Според нея по време на дебата говоренето му е било човешко, популистко, емоционално и насочено към всички хора. Проблемът при него обаче е бил, че не е достатъчно конкретен.
Той назова проблемите, но не успя да опише механизмите, тъй като не е толкова навътре в системата, заяви Христова.
За разлика от него Цачева е говорила по-скоро като експерт и човек, който е вътре в политическата система. Нейните думи са били насочени повече към десните избиратели, обясни психологът.
Според Христова най-големият гаф е бил направен в началото на дебата, тъй като двамата кандидати не си подадоха ръка по собствена инициатива. Според нея това е показало неуважение и липса на желание да бъдат там.
В първия дебат между двамата кандидат-президенти имаше сериозен сблъсък, но той беше много обран, заключава психологът.
Според нея обаче това е нормално, тъй като и в САЩ първият дебат между Хилари Клинтън и Доналд Тръмп е бил сравнително спокоен, за разлика от втория и третия, при които отношенията между претендентите се изостриха. Именно затова тя смята, че при следващ сблъсък между Цецка Цачева и Румен Радев ще бъдат очертани още по-сериозни различия.
Вижте във видеото какво още издаде езикът на тялото на двамата кандидат-президенти: