Влязохме в битка със силните държави по света. Кръстоносният манталитет на Запад ни атакува от чужбина, у нас ни нападнаха техните лакеи. Като нация, ние не се поддадохме. Това заяви пред симпатизанти в Анкара турският президент Реджеп Ердоган, цитиран от „Ройтерс” и АП.

Той направи този коментар 24 часа, след като стана ясно, че с референдум получава практически цялата власт в южната ни съседка.

Международни наблюдатели и опозиционни партии в Турция оспориха резултатите от допитването и сигнализираха за редица нарушения.

Наблюдателите заявиха, че допитването не отговаря на стандартите за прозрачност на вота и е проведено на фона на репресии.

Ердоган в отговор заяви, че Турция не признава докладите на наблюдателската мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и добави, че някои държави от ЕС се противопоставят на конституционните промени в Турция повече от опозицията в страната. Той призова наблюдателите „да си знаят мястото” и изрази мнение, че докладът им ще бъде политически мотивиран.

Защо да чакаме на вратата на ЕС?

Ердоган заяви също, че за Турция няма да е от голямо значение, ако ЕС прекрати преговорите с нея за членство.

Той добави, цитиран от "Франс прес", че дори може да бъде организиран референдум, с който да бъде решено дали страната да продължи преговорите за присъединяване към ЕС.

„Какво ни карат да правим от 54 г. на вратата на ЕС? Да чакаме!“, подчерта държавният глава.

Неочаквана подкрепа

Тази вечер турският президент обяви, че „Ефратски щит” в Сирия няма да е последната военна операция на страната на чужда територия, а първата и ще бъде направено всичко, за да бъде победен тероризмът.

В същото време, ислямистки групировки в Сирия поздравиха днес турския президент Реджеп Тайип Ердоган за победата на референдума за увеличаване на президентските правомощия, предаде ДПА.

„Поздравяваме нашите турски братя с резултата от референдума и молим Аллах да помогне на президента Ердоган да даде на Турция и региона стабилност”, посочи бунтовническата групировка "Ахрар аш-Шам" .

„Братският турски народ доказа, че решението му е по-силно от международния натиск, посочи още групировката”, написа в „Туитър” бунтовническата групировка "Султан Мурад". 

„Джаиш ал-Ислям”, друга ислямистка бунтовническа групировка в Сирия, също приветства резултатите от референдума. 

Светът е разделен в реакциите си към референдума

Освен критиките на международните наблюдатели за процедурата на вота, Европа предупреди, че може да се очакват трудности в бъдещето сътрудничество между Анкара и Брюксел.

Според турски източници американският президент Доналд Тръмп е поздравил по телефона Ердога с резултата от референдума.

Говорителят на Белия дом пък заяви, че Съединените щати ще имат официална позиция след заключителния доклад на междунардните наблюдатели.

Заради разделението на обществото, от Берлин призоваха за бързи политически разговори с Турция, както на двустранна основа, така и с европейските инстиуции.

Френският президент Фарнсоа Оланд също призова за диалог.

От Съвета на Европа подчертаха, че е изключително важно да се осигури независимостта на съдебната власт, в съответствие с принципа на върховенството на закона.

Според Кремъл резултатите от референдума трябва да се уважават.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement