Правителството в Атина вече е задвижило процедурите новото споразумение с кредиторите да бъде внесено в парламента утре, за да започнат дебати по него и то да бъде гласувано в четвъртък.
Гърция и нейните международни кредитори постигнаха тази нощ принципно споразумение по третия спасителен пакет финансова помощ за страната, като по него остава само да бъдат уточнени някои детайли.
Финансовият министър Евклидис Цакалотос каза, че на тях са били направени взаимни компромиси по спорните въпроси. Отстъпките на двете страни са били по въпроси, свързани с новия приватизационен фонд, енергетиката и "лошите кредити". Министърът поясни, че остава да бъдат изяснени още два-три по-малко значими въпроса.
Предстоят сурови мерки
Според гръцките медии споразумението е съпроводено със сурови мерки, които се очаква да предизвикат остри обществени реакции. Според вестник "Катимерини" пакет ще включва болезнени структурни, данъчни, пенсионни и административни реформи, чиято реализация трябва да започне незабавно.
Наред с тях споразумението предвижда през септември правителството да изготви проект за погасяване на просрочените задължения на държавата към доставчиците, възлизащи на 7 млрд. евро.
Пак през септември то трябва да внесе и законопроект, който да позволи на Сметната палата да държи под око финансите в държавния сектор. През октомври управляващите в Атина ще трябва да внесат допълнителен бюджет за 2015 г. и още проектобюджет за 2016 г. и средносрочна програма за 2016-2019 г.
Берлин е скептичен
Гръцкият премиер Алексис Ципрас е разговарял по телефона с германския канцлер Ангела Меркел, с френския президент Франсоа Оланд, с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, съобщи вестник "Та неа".
Разговорите с тях са се водили снощи в разгара на преговорите, водени от гръцки министри с представителите на кредиторите в Атина. На тях Ципрас е пледирал за финализиране на тези преговори. Правителствени източници смятат, че телефонните разговори на Ципрас са повлияли върху желанието на страните да доведат до край тези преговори.
Телевизионният канал "Скай" предаде, че разговорът на Ципрас с Меркел е бил тежък и че на него Берлин бил поставил отново въпроса за "мостово споразумение", което да предшества третия спасителен пакет. Жан-Клод Юнкер и Франсоа Оланд са били по-позитивно настроени.
От вчера Берлин атакува заради бързината, с които текат преговорите между Атина и кредиторите. Говорител на германското финансово министерство каза, че първият транш от помощта за Гърция трябва да бъде обвързан с напредъка, постигнат от Атина в осъществяване на реформите.