Европейският съюз съгласува с Турция основните принципи за съвместно разрешаване на миграционната криза, съобщи говорителката на Европейската комисия Мина Андреева.
Турция ще приема обратно нередовните мигранти, а в замяна ще получи допълнително нови 3 млрд. евро след 2018 г., активизиране на процеса на либерализиране на визовия режим за турски граждани и преговорите за приемане на Турция в ЕС. На Гърция пък ще бъдат предоставени 700 млн. евро.
Преговорите често приличаха на наддавания. Турската стратегия да се възползва от позицията на търсещата помощ Европа се оказа печеливша и европейските лидери трябваше да приемат и условия, които не са съвсем по вкуса им, коментира кореспондентът на bTV в Брюксел Десислава Минчева.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви на пресконференция след срещата на европейските лидери с турския премиер Ахмет Давутоглу, че единственият начин да се стигне в Европа ще бъде чрез легални канали.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск също заяви, че „дните на нередовна миграция в Европа са приключили“, предаде Ройтерс.
„Вече няма път към Европа за хора, които просто търсят по-добър живот, посочи Туск и добави: „Балканският маршрут за транзит на мигранти в ЕС вече е закрит“.
Лидерите на ЕС одобриха плана на Европейската комисия да бъде възстановено свободното движение на граждани в шенгенското пространство до края на тази година, каза още Юнкер.
Давутоглу потвърди, че Турция е готова да приема обратно всички нелегални мигранти, пристигнали в ЕС от Турция, независимо от тяхната националност. В замяна ЕС ще приема от Турция сирийски граждани, които има право на политическо убежище.
Турският премиер подчерта, че страната му „не настоява за повече пари“ за справяне с мигрантската криза, а по-скоро за „справедливо поделяне на бремето“.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че предвидените от ЕС 3 млрд. евро за Турция за справяне с мигрантите може да бъдат увеличени „при необходимост“, ако мигрантската криза се проточи, съобщи Ройтерс.
„Ако проблемът с бежанците продължи и на Турция се наложи да предприеме допълнителни усилия, тогава нова сума може да бъде предвидена в края на 2018 г.“, заяви Оланд.
Ако Турция изпълни плана за приемане обратно на мигрантите, въпросът за либерализирането на визовия режим за турските граждани може да бъде придвижен до юни, заяви германският канцлер Ангела Меркел.
Тя каза, че европейските лидери подкрепят основните положения в турския план и че подробностите ще бъдат договорени до следващата среща на високо равнище идната седмица.
Що се отнася до искането на Турция за откриване на повече глави от преговорите за членство, то би било по-трудно заради съпротивата на Кипър. „Членството на Турция не е в дневния ред засега“, каза Меркел, но добави, че стратегическото сътрудничество с Анкара е от огромно значение.
Германският канцлер заяви, че европейските лидери са поставили пред турския премиер въпроса за затварянето на опозиционния вестник „Заман“ и са подчертали необходимостта от зачитане на свободата на печата.
Премиерът Бойко Борисов определи завършилите тази нощ преговори между ЕС и Турция като много тежки. „Голяма част от това, което се надявахме да стане, стана – намерихме компромис между европейските държави и Турция. Много са недоволните, нищо по-добро към момента не може да се направи“, коментира той пред български журналисти.
Поставихме изискване и към нас да се отпуснат пари, тъй като полагаме огромни грижи и демонстрираме как се пази шенгенска граница. Всички колеги отчетоха, че България в момента е еталон в тази област, посочи Борисов.
Едно от основните решения, приети тази нощ, е за всеки сириец, който от Гърция бъде върнат в Турция, да се взима един сириец директно от Турция за ЕС. Целта е по този начин да няма преплуване с лодки, трафиканти, които взимат парите на тези хора и да се убие този мръсен бизнес, поясни премиерът.
Европейските лидери си дават няколко дни, за да дооформят текста на споразумението. Това трябва да се случи преди Европейския съвет на 17 март.