Емирът на Кувейт направи изненадваща няколкочасова визита в Саудитска Арабия, в опит за успокои напрежението с Катар. Кувейт заедно с Оман, са единствени от монархиите в Персийския залив, които не подкрепиха бойкота срещу Катар.
Кувейтският емир напусна Рияд с изявлението, че това е била една братска визита, без обаче да даде подробности какво са си говорили с крал Салман.
Заради икономическите санкции, на границата между Саудитска арабия и Катар се извиха дълги опашки от камиони.
Втори ден полетите на "Катар Еъруейз" до общо 7 близкоизточни държави са прекъснати и хиляди пътници остават блокирани на летищата.
Москва, Вашингтон и други големи държави по света призоваха за бързо решавани на спора.
Прессекретарят на Белия дом Шон Спайсър заяви, че правителството на САЩ общува с всички страни от Близкия изток „за да разреши проблемите и да върне сътрудничеството“, след като няколко държави прекъсната дипломатическите си отношения с Катар, предаде „Ройтерс”.
„САЩ все още желаят да видят този проблем деескалиран и разрешен незабавно съответно с принципите, които президента Доналд Тръмп представи по отношение на борбата срещу финансирането на тероризма и екстремизма“, заяви Спайсър.
Междувременно стана ясно, че Катар е готов на диалог за уреждане на кризата в отношенията със съседите си от Залива. Това каза за Си Ен Ен катарският външен министър шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани.
Искаме да седнем около масата и да разговаряме, каза той. Катар вярва в дипломацията, иска да работи за мир в Близкия изток и се бори с тероризма, заяви катарският първи дипломат. "Ние тук не сме свръхсила, не вярваме в решаване на проблемите чрез конфронтация", заяви Ал Тани.
Позицията на саудитският външен министър от по-рано днес беше, че Катар трябва да спре да подкрепя Хамас и Мюсюлманските братя, ако иска да възстанови отношенията си с други ключови арабски страни.