Чистката в Турция не спира и засегна над 50 хиляди души.
Новите ограничения в Турция засягат учители и университетски преподаватели. Те няма да могат да напускат страната освен по работа. Тези, които са зад граница, пък трябва да се върнат у дома.
След учителите и чиновниците от министерството на образованието дойде ред и на 1577 декани от висши учебни заведения, които са помолени да напуснат постовете си.
Паралелно с това вървят масови съдебни процедури срещу арестуваните превратаджии. Съветът за национална сигурност, с участието на президента, премиера и ключови военни, се събра на извънредно съвещание, за да обсъди мерки срещу противниците на властта.
„Президентът Ердоган даде ясно да се разбере, че възприема случващото се като битка с терористична организация и тя ще продължи седмици, месеци или дори години. Тъкмо затова те се опитват да измислят и да създадат правна рамка и военна рамка, за да дадат възможност на институциите да се борят с тази гюленистка организация”, посочи Серкан Демирташ, анализатор от в. „Хюриет”.
Турция действа и за екстрадирането на Фетхуллах Гюлен от Съединените щати. Той живее там с така наречената зелена карта. Вашингтон обаче не се ангажира с обещания за връщането му в Турция.
„Не мога да потвърдя категорично, че Съединените щати са получили искане за екстрадирането на Фетхуллах Гюлен. Все още преглеждаме всички документи, предоставени от турското правителство, и ще ги обработим съгласно процедурата, която е установена по закон в Съединените щати и междудържавните споразумения между Съединените щати и Турция”, каза говорителят на Белия дом Джош Ърнест.
Големите промени в Турция изглежда тепърва предстоят.
„Възможно е да има дори опит за промяна на Конституцията, за да може правителството да има по-силни средства за борба с подобен тип превратаджии вътре в страната”, отбеляза Серкан Демирташ.
За конституционни промени в Турция се говори от години, а крайната цел е президентът Реджеп Таип Ердоган да получи цялата власт в страната.