Гнили ябълки има в съдебната система, както във всяка друга обществена сфера и те трябва да се чистят. Това каза председателят на Етичната комисия на Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров след днешното заседание на кадровия орган.
На него беше изслушана и съдия Румяна Ченалова, която беше директно обвинена от френския посланик Ксавие дьо Кабан в съучастие при кражбата на фирма. При магистрата попаднаха и ред дела на Делян Пеевски и Цветан Василев.
Този скандал, както и съмненията около случайното разпределение на съдията по делото за несъстоятелността на КТБ даде повод на някои критици на Висшия съдебен съвет да поискат радикални промени. Лидерът на ДСБ Радан Кънев даже поиска оставката на ВСС.
Ченалова отрича да е извършвала нарушения. Днес тя се обяви за жертва на опитите за реформиране на съдебната система.
„Ние ще вземем решение на базата на фактите, които установим, независимо дали това удовлетворява френския посланик или не, но пък борбата с гнилите ябълки е нещо, което перманентно трябва да се върши”, заяви Ясен Тодоров.
До 17 декември трябва да има становище, решиха кадровиците на заседанието на ВСС по-рано днес. От етичната комисия дотогава ще събират информация от 4 източника.
ИТ специалистите на съвета ще проверят архива за случайното разпределение. ИВСС също прави проверка. От етичната комисия ще изискат максимално бързо да получат информация от прокуратурата, тъй като там, според Тодоров би трябвало да се извършват проверки в две насоки – едната е по сигнал на синдика, а другата да се проверява дейността на съдията и синдика.
Четвъртата насока на проверка са действията на синдика. Тук компетентен е Инспекторатът към МП, а той е сезиран още на 2 декември - ще се иска и информация от ведомството за начина, по който се съставя списъкът със синдиците, на какви критерии трябва да отговарят.
"Трябва да има по-строг контрол и някакъв работещ механизъм с точни критерии, по които да се съставя този списък със синдици и да се определи начинът, унифицирано как да се избират от този списък, ще се назначават ли, ще се избират ли на случаен принцип ли...", каза Тодоров.
Той допълни още, че първо този списък трябва да се редуцира и там да са наистина хора, които притежават качества да бъдат синдици и когато те имат сходни качества не би имало никакво значение кой от тях ще бъде избран.
За изказа на един синдик
Етичната комисия на ВСС ще събира и информация дали същият синдик е бил назначаван по други дела на съдия Румяна Ченалова. Самата тя при изслушването си днес заяви, че няма никакъв досег с производството свързано с TV7, не е била съдия по него.
Ченалова каза, че не е работила преди това със синдика Панайот Велков. Него обаче го познава от това, което гледала по случващото се с TV7 и от разговори с колегите й, които са работили с този синдик.
От впечатленията си от октомври досега не съжалявам, че съм назначила този синдик, каза съдия Ченалова. "Може да е агресивен, може да не е толкова прецизен в изказа си, но си е свършил работата", категорична бе тя пред членовете на етичната комисия. Заяви, че нещата, които съдът е направил в конкретния случай наистина пазят дружествата, а не ги рушат.
Ченалова говори пред членовете на етичната комисия за изключително тежкото положение, в което се намират двете дружества, средствата се въртели основно между тях, за това, че натрупват задължения, които после ги плаща фирмата майка.
Тя заяви, че синдикът е сезирал прокуратурата за установени от него нарушения. Съдията бе категорична, че съдът е длъжен да вземе мерки, при наличието на доказателства, че те са необходими. "Целта е да се съхрани колкото има от това имущество, а то няма особено много".
Оставка?
Смятам, че трябва да си вършим работата и ако не успеем да я свършим тогава бихме коментирали този въпрос. Това каза представляващият ВСС Соня Найденова, помолена да коментара призива на Радан Кънев, който поиска оставката на ВСС.
Найденова не коментира призива на Кънев. Тя посочи, че решенията, които взеха днес и с други, а предполага и с действия, които ще последват, "ще трябва да покажат с какви мерки, с какви темпове и с каква решителност, ние ще поемем отговорността си тази тема да бъде затворена веднъж за винаги".
На въпроса за призива за оставка председателят на етичната комисия Ясен Тодоров отговори така: "Ако искат и ние да влезем в тази спирала за двегодишния мандат на ВСС работим с пето правителство. Аз не мисля, че това е добър модел за държавност – оставка, след оставка и нестабилност".