Процедурата по отстраняването от длъжност на директорите на няколко болници, инициирана от бившия здравен министър Таня Андреева в последните часове преди депозирането на оставката на кабинета „Орешарски”, бе прекратена от наследника й на поста д-р Мирослав Ненков.

Това съобщиха от Министерството на здравеопазването ден, след като тайните рокади в последния момент бяха извадени наяве. За тях свидетелстват документи в Търговския регистър.

Д-р Ненков е подписал протоколи за прекратяване на процедурите по отстраняването от длъжност на директорите на „Пирогов", УМБАЛ „Георги Странски" - Плевен и „СБАЛ по Онкология – ЕАД" в София, информират от МЗ.

Любопитна подробност е, че шефът на онкологията д-р Валентин Ангелов беше назначен от същия здравен министър след като тя уволни предишния директор д-р Здравка Валерианова. Както и директорът на "Пирогов", той също разбрал за отстраняването си случайно.

Уволнена е била и директорката на плевенската университетска болница д-р Наташа Манева.

Служебният здравен министър е разпоредил проверка на слухове за още уволнени директори, сред които тези на болница "Света Екатерина" и болницата в Пазарджик.

Може само да спекулираме за причините за уволненията, защото безуспешно се опитваме да открием бившия здравен министър. Съществуват и предположения, че рокадите не са случайни.

„Пирогов” беше сред най-активните болници, които протестираха в края на миналата година заради липсата на достатъчно пари за здраве.

Според уволнения шеф, след протестите проверките в лечебното заведение рязко са се увеличили, но откритите нередности били незначителни.

Отмъщение?

31 октомври 2013 г. Здравната каса отново няма достатъчно пари и бави плащанията към лечебните заведения. Чашата на търпението прелива и медиците от „Пирогов” излизат на протест предсрочно.

„Много се радвам като видя толкова хора. Вие сте със сърцата си, с гордо вдигнати глави! Просто ви обичам! Заедно напред!”, заяви тогава проф. Стоян Миланов.
Колегите на директора заподозряха, че скоро ще бъде сменен.

Няколко месеца по-късно бордът на директорите беше сменен. За член беше определен проф. Раденовски, уволнен от предишния здравен министър от ГЕРБ Десислава Атанасова.

Директорът на „Пирогов” твърди, че бордът се опитал да му упражнява натиск за плащания към определени фирми. „Не мога да кажа, че е конкретен. Той е по принцип завоалиран - кога ще се плаща, на кого ще се плаща и т.н”, обясни той.

Директорът е отстранен от борда на директорите и на негово място е избран шефа на Трета хирургия доц. Христо Цеков, който е избран и за нов директор на цялата болница след съвет на борда преди няколко дни.

Рокадите на тъмно изкараха служители на „Пирогов” на протест. „Болшинството от хората подкрепят проф. Стоян Миланов и са категорични, че това, което той направи за година и половина откакто е директор на болницата работи и ние все пак оцеляваме в тази тежка обстановка”, подчерта началника на Първа травматологична клиника доц. Асен Балтов.

Медицинският съвет настоява и за промяна на борда на директорите. „Ние като хора, които движим цялата болница няма да ги оставим така нещата. Искаме нов борд!”, категоричен беше началникът на Четвърта травматологична клиника доц. Диян Енчев.

Новината за възстановяването на стария-нов директор на поста му беше посрещната с аплодисменти.

Гаф след гаф

Междувременно в последните дни на управлението си д-р Андреева е обявила две обществени поръчки, определяни от хора от бранша като скандални. Около 12 млн. лева ще се дадат за нови линейки и медицинско оборудване.

Това съвсем не е първият скандал около здравният министър - точно обратното, скандали съпътстват д-р Андреева от първия й ден на този пост.

Още с встъпването си в длъжност акушер-гинекологът от Шейново взриви общественото мнение. Преди да седне на министерското кресло Андрвеева заяви, че може и да подкрепи тютюнопушнето на закрито: "Вероятно ще се върви към либерализиране на режима, но при много строг контрол и мерки"

Още на следващия ден, обаче, тя уточни, че като лекар и непушач не подкрепя по-лекия режим на забраната.

В края на миналата година д-р Андреева изненадващо уволни шефа на Фонда за лечение на деца с мотива, че има открити нарушения.

Заради оплаквания от родители се наложи да бъде уволнен и назначеният от Андреева директор. В нов правилник за работата на Фонда министърът предложи медиите и неправителствените органзиации вече да не участват във вземането на решения кои деца да се лекуват с държавни пари.

Оказа се че и бюджетът на фонда е на червено.

Случваше се д-р Андреева да е на различно мнение от екипа си - има ли достатъчно пари за здраве или не: „За тази година ще стигнат парите за цялата година и болниците ще си ги получат. Нека не плашим”.

„Ако няма актуализация, до края на годината има по 105 милиона на месец. Това означава с двата крака върху спирачките и успокояване на дейността”, каза бившият зам.-министър на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК.

В разгара на кризата в здравеопазването упорито се разпространяваше мълвата, че д-р Андрееева е в отпуск. Първоначално тя беше потвърдена от пресцентъра. По-късно от ведомството обясниха, че тя не е в отпуск, а в командировка.

На изпроводяк здравният министър реформира ТЕЛК-овете, като закри специализираните от тях. Това вместо да облекчи лекари и пациенти, ги сблъска с нови проблеми.

Броени дни преди края на живота на кабинета Здравното министерство ударно предлагаше нормативни промени за обществено обсъждане. Повечето от тях родиха спорове.

Сред тях - закриването на Центъра по наркомания, промяна в начина на плащане на лекарствата, въвеждане на такса за безплатните медикаменти, създаване на регистър на психичноболните. Съдбата на някои от нормативните актове може да бъде решена от служебния й наследник д-р Мирослав Ненков.