Промени в учебните програми по история може да има едва след приемането на нов Закон за средното образование и обществено одобрение за тях. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН) във връзка с обществените дискусии през последните два дни, отнасящи се до проекта за нова учебна програма по история.
"Твърденията в някои медии, че предстои отпадане на обучението по история и цивилизация в 11 и 12, клас, създават излишно напрежение сред заинтересованите среди", се казва в съобщението.
По повод на медийните твърдения и реакциите в социалните мрежи МОН припомня, че проектите на програми по история и цивилизация, както и проектите на програми по останалите учебни предмети, които са публикувани на сайта на министерството, са само продукт от изпълнение на проекта "За по-качествено образование", разработен по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Работата по него е започнала през 2012 г. и е във връзка с тогава разработван проектозакон за средното образование.
Каквито и промени да бъдат направени в сферата на образованието, те ще бъдат публично обсъждани, за да се отчете мнението на всички заинтересовани страни, гарантират от МОН.
Трябва да се уточни, че дори след приемането на нов закон, няма възможност за незабавна промяна на обучението в училище, защото е необходимо време да се подготвят финални проекти на учебни програми. След тяхното утвърждаване е необходима поне още 1 година, за да се изработят учебници по тях и едва след това може да започне постепенното им прилагане в училище.