Румънската страна е отправила предложение към България да се включи в съвместна регионална инициатива за военноморска сигурност с участието на Турция, но президентът Росен Плевнелиев, премиерът Бойко Борисов и военният министър Николай Ненчев категорично са се обявили за това подобни действия да се правят само в рамките на НАТО.
Това стана ясно на съвместен брифинг в президентството с участието на тримата. По-рано днес министър-председателят категорично заяви, че не иска да се стига до директна военна конфронтация с Русия в Черно море.
Тримата така и не коментираха дали Турция действително изнудва страната ни да се включи във флотилията като използва за целта нелегалните имигранти, които не приема обратно на своя територия. За такъв проблем призна и Борисов.
Президентът Плевнелиев подчерта, че „всяко действие на правителството не може да е импровизация” и трябва да съответства на вече приетите стратегически документи. В този смисъл всяка инициатива, регионална или обща, трябва да е в рамките на НАТО.
Плевнелиев посочи, че на този етап „зелена светлина” има единствено изпращането на до 400 военни на учения в Румъния. „Да, нашите румънски колеги повдигнаха и въпроса за ново сътрудничество в областта на военноморската отбрана. Това може да бъде подкрепено само в рамките на НАТО”, каза той, като подчерта, че на този етап не е говорено в конкретика и се знае единствено, че има идея за съвместни учения.
„България не е част от идеи и предложения за флотилии срещу някого, единни сме, говорим ясно и открито”, каза държавният глава.
Николай Ненчев също призна, че е получил предложение да участваме в инициативата на Букурещ и Анкара, но е възразил и е настоял въпросът да се разглежда на равнище ръководители на страните от НАТО.
Бойко Борисов подчерта, че има „държави, които гонят своите интереси, които искат да са на гребена на вълната”, но не би допуснал Черно море да стане военна зона. Той отбеляза, че сценарий НАТО да пази морската ни граница е възможен само ако страната ни стане обект на масирана бежанска вълна.
Потърсихме потвърждение на новината, че Турция едностранно е прекратила споразумението за реадмисия на бежанци от мисията й в София и от нашия посланик в Анкара, но до края на деня и на двете места не вдигаха телефоните си.
Помощ от НАТО по морската ни граница ще се иска само ако има мощна бежанска вълна в Черно море, след затварянето на маршрутите през Средиземно и Егейско, категориен е премиерът Бойко Борисов.
Преди минути в Русе румънският президент обясни, че всъщност става дума за съвместни учения и маневри. Според него думата „флотилия” не е разбрана правилно.
Премиерът потвърди днес, че вече имаме 200 отказа от последните дни от Турция за обратен прием на мигранти.
Напрежение по границата няма. За първите пет месеца на годината на българо-турската граница са задържани 1860 души, което с 30 % по-малко в сравнение със същия перод на миналата година.
В пъти повече са недопуснатите на наша територия. Само за последното денонощие, Гранична полиция е предотвратила влизането на три групи от общо 106 нелегални мигранти, които се опитали да влязат у нас в района на Малко Търново.
В пограничните села хората добре познават бежанците. До изграждането на ограда, щит буквално е бил път.
Животът на метри от границата с Турция и буквално превръща хората от село Щит в граничари. Те са първите, които посрещат нелегалните мигранти.
Днес ограда е препядствие, но не непреодолимо за търсещите път. От няколко месеца селото буквално е окупирано от гранични и армия, което донякъде успокоява хората.
До миналата година само в района на с. Щит на ден са залавяни групи от по 200 души. Днес пробивите са все по редки и все по малобройни.
И тъй като границата е обща и се пази и от двете страни, хората от пограничните села се надяват, както и до сега, Турция да продължи да спазва ангажиментите си.
Това, което думите не казаха
При по-ранното си изказване премиерът се закани на своите министри с ресори „Отбрана” и „Външна политика” заради съмнения, че са поемали ангажименти зад гърба му. Случайно или не, в началото на брифинга Борисов стоеше сам на едната трибуна, докато на другата Николай Ненчев стоеше плътно зад гърба на Росен Плевнелиев.
По-късно шефът на МО се сети да застане между двамата.