Русия се готви да води "хибридна война" на Балканите, целяща да дестабилизира цяла Европа, заявява българският президент Росен Плевнелиев в интервю за в. "Индипендънт". Той иска ЕС и НАТО да направят повече за спиране на надигащата се заплаха от руска агресия и се опасява, че масираните кибератаки срещу българските институции може да се дирижират от Москва.

"Много ефективен и сигурен начин за Русия да дестабилизира Европа е през Балканите, затова Путин се фокусира върху това", казва Плевнелиев пред "Индипендънт" в София.

"Нашето послание до ЕС, до генералния секретар на НАТО, нашите партньори и западни съюзници е, че Балканите трябва да бъдат в центъра на европейската политика за сигурност. Направете повече за нас, за да направите повече за самите себе си", призовава президентът.

Българският държавен глава е дал интервюто след участието си в среща на високо равнище на девет източноевропейски страни-членки на НАТО в Букурещ в сряда. На нея лидерите изразиха притесненията си, че "обстановката в областта на сигурността се влошава" в резултат на "агресивното и непредвидимо" поведение на Русия.

"От 25 октомври сайтовете на министерския съвет, на парламента и на централната избирателна комисия бяха подложени на тежки кибератаки по безпрецедентен начин", казва Плевнелиев. "Има много малко страни по света, които могат да организират подобни атаки", добавя той, обвинявайки според вестника руския президент Владимир Путин.

Снимка: bTV

Българският президент казва, че руската армия все по-често навлиза в "зоната за сигурност" във въздушното пространство над Черно море. От кримската криза насам руски военни самолети нарушават зоната 10 пъти по-често, подчертава Плевнелиев.

Атаките са последната стъпка в хибридната война срещу Запада, използваща пряка и непряка агресия, смята Плевнелиев. Старшите партньори от НАТО не са достатъчно категорични в реакцията си на "хибридната война", фокусирана върху Балканите, продължава той и подлага на критика неуспеха на европейските страни да се справят със събитията в Близкия изток и Северна Африка, на фона на опасността сирийската криза да ескалира.

"Всички трябва да са нащрек за това, което се случва в Сирия", подчертава Плевнелиев. Според него ЕС трябва да събере всички страни около масата за преговори, защото ЕС е най-засегнат от тази криза, и не трябва да се отказва, докато не се постигне мирно и балансирано решение.

"Самият ЕС трябва да повярва, че е глобална сила. Той е най-голямата икономика в света и трябва да бъде един от най-големите играчи в световната външна политика", заявява българският президент.

Според него Турция трябва да заеме по-активна позиция към Сирия, а преизбраният турски президент Реджеп Ердоган трябва да направи повече. "Турция е регионална сила, така че Ердоган има важна роля в намирането на решение за Сирия", заявява Плевнелиев. "Иран, Саудитска Арабия, САЩ и Русия трябва да са на масата, за да има значими преговори за слагане на край на гражданската война в Сирия."

Българският президент обвинява западните лидери, и особено страните от ЕС, че не са действали преди избухването на кризата, когато вече е прекалено късно. "ЕС днес трябва да се справи с рекорден брой кризи, но само отчита тези кризи, а не ги решава", смята той.

По въпроса за имиграцията Плевнелиев критикува и европейските страни, които усложняват кризата, като не регистрират бежанци. Само България и Германия действат в съответствие със споразумението от Дъблин. "Всеки бежанец, който дойде в България, ще бъде регистриран. Това не е така в Гърция или Италия, нито в Хърватия, Словения, Македония, Сърбия, Унгария или Австрия", посочва той.

Заради стриктната политика на България бежанците сега я избягват, заявява българският президент. Вестникът отбелязва, че България е приела 40 000 бежанци и очаква още 20 000 до края на годината. "Всички трябва да спазват правилата, а не да прехвърлят бежанци до следващата граница", цитира в. "Индипендънт" думите на Плевнелиев.

Президентът отхвърля идеята на Меглена Кунева за обвързване на квотата за бежанци с приемане в шенгенското пространство: "България се чувства разочарована, че заедно с Румъния, въпреки че сме технически готови и покриваме всички стандарти, бяхме отхвърлени." Достъпът до Шенгенското пространство ще подобри сериозно икономическите перспективи на страната, смята Плевнелиев. "Страната ни винаги е била слаба, когато е изолирана", добавя той.

Плевнелиев признава, че България трябва да се справя с високо равнище на корупция и подчертава, че се вземат мерки за борба с нея.