Служителите на ядрената централа бяха евакуирани за няколко часа
след като радиацията достигна заплашителни нива. След взривовете в два от реакторите, днес там избухнаха два пожара. Ситуацията е овладяна, но няма никаква информация дали пушекът, който се издигаше над централата е опасен за населението. В град в централна Япония бяха измерени нива на радиация, които са 300 пъти над допустимата норма. Над районите, засегнати от цунами,
заваля дъжд и сняг, което засили опасенията от разпространение на облъчване
Заради ядрените проблеми на Япония венецуелският президент Уго Чавес обяви, че спира развитието на местната ядрена програма. Беларус пък не се отказва от амбициите си за развитие на мирния атом и предстои днес да подпише спогодба с Русия за изграждането на първия си АЕЦ.
Силни вторични трусове, липса на ток, вода и хранителни продукти
Такава е картината в японската столица Токио. Градът изглежда опустял, а хората избягват да излизат по улиците заради опасността от радиация. Специалистите продължават да се опасяват от евентуален трус със магнитуд 7. Като прибавим и опасността от разпространение на радиация,
малцина японци, които по принцип са изключително затворени, смогват да сдържат чувствата си
"Не искам да плаша децата си... Много се извинявам. Искам децата ми да се забавляват всеки ден, ако е възможно. Да имат хубави преживявания и да правят каквото им е приятно, доколкото това е безопасно. Ако им покажа, че съм притеснена, те също ще се притеснят”, признава жена на улицата.
Японските власти продължават да успокояват населението си, че опасност няма
Изглежда обаче, че все по-малко хора вярват в тези думи. Инцидентът в АЕЦ "Фукушима-1" е най-лошото, което може да се случи в световната енергетика, коментират днес руски медии.