От няколко дни вече има нови, по-занижени изисквания за преглед на техническото състояние на газовите уредби.

В България в момента има над 1 милион автомобили с газови уредби, като над 95% са  допълнително оборудвани, а не с оригинални уредби. По неофициална статистика експертите считат, че поне 50-60% от тези автомобили са с неизправни документи  - много от тях нямат задължителен паспорт за монтаж на уредите.

Това, което се промени от първи януари е, че вече ще се прави само визуален преглед на инсталацията без изпитване на бутилките.

До края на миналата година нормативната уредба казваше, че бутилките на газ пропан-бутан трябва да се изпитват за издръжливост по специален метод с пълнене с вода под много високо налягане на всеки 5 години, а метановите бутилки на всеки 10. Това вече няма да се прави и на практика ще може да се кара и с над 30-годишни бутилки, което вече става много опасно.

От първи януари специализираните пунктове за тестване на газовите бутилки вече са с прекратени лицензи, а проверката за изправност на инсталациите се прави в пунктовете за редовен годишен технически преглед.

Прегледите ще се правят визуално. Експертите ще проверяват единствено как е закрепена инсталацията, има ли изтичане на газ по някоя от връзките и дали паспорта на газовата уредба е изряден.

От Държавната агенция за метрологичен и технически надзор твърдят, че промяната е свързана с изискване на евро директива. Досега агенцията имаше ангажимент да санкционира шофьорите, които карат автомобили с неизправни газови уредби. Годишно са се налагали между 350 и 400 акта.

„Директните проверки се извършваха съвместно с органите на полицията. Те трябва да спрат автомобила, а ние да извършим проверката, което става сложно, дълго,” коментира Ангел Ангелов. Според председателя на агенцията, новият регламент е по-добър за шофьорите. Ангелов твърди, че това е световна практика:
„Ние сме говорили с наши колеги от бившите социалистически страни Русия, Румъния и никой от тези страни не контролира автомобилни газови уредби.”