Според държавния глава законът лишава работещите от конституционни права - или да ползват отпуската си, или да им бъде изплатена като обезщетение при напускане. Иначе според президента, от мярката ще пострадат най-уязвимите в кризата - работниците и обикновените държавни служители, които губят или заработена годишна почивка или паричното обезщетение, ако не я ползват.
Именно изплащането на обезщетенията за натрупаните отпуски стана причина кабинетът да въведе срок за чистене на полагащите се почивни дни. Оказа се, че в администрацията има служители с по 300 дни неизползван платен отпуск- тоест поне по документи тези хора не би трябвало да са почивали от няколко години. Измерено в пари, това са 400 милиона лева, които държавата би трябвало да плаща под формата на обезщетения
Каква е реакцията на правителството на днешното вето?
Министерството на труда и социалната политика се противопостави на президента, с мотива, че ветото стъпва само на предположения и по-конкретно на предположението, че даденият срок от 18 месеца няма да стигне, за да се изчистят старите отпуски. От министерството са категорични, че досега редът за отпуските не е бил спазван и затова е необходимо въвеждането на по-строги правила.
Има ли шанс президентското вето в парламента?
От ГЕРБ са категорични, че мнозинството в пленарна зала ще отхвърли ветото. Тоест ще се запази срокът 2011 година за изчистване на всички стари отпуски. Мотивите са, че периодът е достатъчно дълъг и е по-добре хората да си вземат отпуските, отколкото държавата да им плаща милиони. При всички случаи гласуването в зала ще бъде преди парламентарната ваканция, защото плановете на мнозинството от ГЕРБ бяха режимът за ползване на отпуските да влезе в сила още от този месец.