Бивш главен секретар на Министерството на външните работи беше проверяван от полицията за незаконно оръжие. Какъв сигнал получиха в РПУ- Елин Пелин и какво се оказа при проверката – Миролюба Бенатова разказва една съвременна версия на историята "не са компютри, а компоти".  

Преди 11 години външният министър Надежда Михайлова уволнява Росен Пасков, когото преди това е назначила в екипа си. Тогава той е главен секретар на външно министерство, а мотивът за отстраняването е лаконичен - некомпетентност и липса на качества. От тогава никой не чува за него. До вчера, когато полиция влиза в къщата на приятелката му в село Крушовица, за да търси незаконно оръжие.

"Идват не един, не двама, идват седем души полицаи. Търсим незаконни неща, викам моля?!”, разказва Пасков.  

"Да, в действителност, моите очаквания бяха, че там ще се намери това, което е на сто процента написано в справката – пушки, две на брой, отделно друго незаконно оръжие. Отделно мотоциклет, който сътрудникът беше заявил, че е противозаконно отнет”, обяснява началникът на РПУ-Елин Пелин Методи Методиев.

След четиричасов обиск, полицаите от Елин Пелин намират един пистолет.

"Става дума за личното оръжие на баща ми”, обясни Росен Пасков.  

"Еми, какво да направим не всеки път информацията се потвърждава”, коментира Методиев.   

Полицията не показва заповед за обиск. Оказва се, че той е извършен без съдебно разрешение. И е законен. Наказателно-процесуалният кодекс позволява на разследващите да обискират без съдебно разрешение, ако нямат друг вариант за разкриване или предотвратяване на престъплението.

В срок от 24 часа разследващите са длъжни да мотивират пред съда неотложността и да чакат одобрение на следственото действие. Статистиката сочи, че обикновено съдът узаконява протоколите със закъснение.

Случаят в Елинпелинското село показва как действа системата. Екипът ни попита в РПУ-то за технологията на операцията - как се подготвя и каква предварителна информация е нужна, за да се стартира.

Сигналът става неотложен на хартия и позволява действие без съдебно решение с една последваща докладна. В нея оперативният работник твърди, че секретния му сътрудник твърди, че посоченият като закононарушител планира да се отърве от незаконните вещи. Освен това се приема за вярно и проверено, че в посочената къща наистина има  незаконни пушки и мотор.

Този случай ще изхарчи държавни пари и по линия на прокуратурата. Там ще се води преписка за законността на бащиния пистолет. Ще бъдат разпитвани свидетели и поемни лица. Накрая, вероятно, папката ще мине в архив. А в началото на всичко е невярната информация от сътрудника. И последвала непрофесионална предварителна проверка на фактите от оперативния работник.