Какво съдействие трябва да оказват българските посолства по света на сънародниците ни при кризи, като тази с исландския вулкан. Ние ли занимаваме дипломатите с всякакви абсурдни и невъзможни претенции или мисиите ни наистина не си вършат достатъчно добре работата.

Ирландия е една от европейските държави, чиито летища първи бяха парализирани от вулканичния облак. За да помогне на своите сънародници външното министерство в Дъблин задейства кризисен щаб, а десетки държавни служители доброволно дежуряха на горещия телефон.

„Например имаше болни хора, които бяха привършили своите лекарства и трябваше да им съдействаме да се снабдят с рецепти за да си набавят нужните медикаменти. Помагахме дори и с осигуряване на зарядни за телефон”, каза Иймър Фрийл, втори секретар в посолството на Ирланция.

Посолството на Германия също както нашето външно министерство издейства от Белград група германски граждани да преминат Сърбия само с лична карта. Посолствата нямат ангажимент да плащат хотели или да купуват билети на закъсалите сънародници, но не са освободени от отговорност.

„Винаги е възможно да намерим начин да им помогнем без да им заемаме пари, а като се свържем с техните семейства или с туристическата агенция. Така че бързо да излязат от тази неприятна ситуация”, каза Елизабет Хорнунг, пресаташе в посолството.

„В нашето посолство в Лондон имаше две групи деца, които включително бяха получили храна със средствата на нашите служители. Групата в Париж пък е пренощува в нашето посолство и след това е била изпратена през Германия”, каза Весела Чернева, говорител на МВнР.

Почти всички посолства допускат по изключение от тяхната каса да изтеглите малка сума пари, стига ваш близък да внесе същата сума в касата на министерството. Така поне можете да си спестите таксите, които вземат банките или фирмите за международни парични преводи.