
Намалява свръхпотреблението на ток в национален мащаб, в резултат на затоплянето на времето, успокояват от енергийния сектор. През седмицата правителството беше принудено да спре износа на ток, за да гарантира нормалното захранване в страната през зимния период.
Днес от електроенергийния системен оператор съобщиха за bTV, че не се налага внос на ток отвън, тъй като потреблението плавно намалява. В най-студентите дни от началото на годината то е било 8050 мегавата, а сега е 7800.
От АЕЦ "Козлодуй" съобщиха, че от няколко дни внасяме ток от Румъния. Но източници от енергийния оператор уточняват, че това не е внос, а транзит на 400 мегавата - от Румъния към Сърбия, Гърция и Македония. Именно тези държави бяха потърпевши от решението на България да спре да изнася.
Ограничението важи до края на март и дава право на износ, само когато е осигурен ток за вътрешния пазар. В средата на следващата седмица ще бъде направен анализ дали с оглед на намаленото потребление у нас, можем да възстановим износа.
Година след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", страната ни вече губи позициите си на най-голям производител на електроенергия на Балканите, коментират специалистите, които все още работят е козлодуйската централа.
Според атомните експерти, които поддържат затворените блокове проблемите вече са реални - нараснало потребление на ток с 20% за една година и липса на алтернативи.
Кризата е практически реална,
за съжаление. Тя започва да се усеща и в България, започваме да внасяме електроенергия от съседите", отбеляза инж. Рашо Първанов, ръководител експлоатация на блокове от 1 до 4.
Инж. Първанов е работил единствено в централата. Убеден е, че блоковете са безопасни и могат да се върнат в строя във всеки един момент. "В България вече има режим, въпреки че не е официално оповестен. Това могат да кажат хората в по-малките населени места, които вечер остават без ток с оправданието, че има аварии по системата", отбелязва инженерът.
Въпреки че няма принудителни съкращения в централата, над 200 специалисти доброволно са напуснали за една година. Отдаването на реакторите на чужди компании е приемлив вариант, щом той е цената те да заработят отново, смятат експертите.