Те настояват социалното министерство да отпусне повече средства за храненето на децата и да им разреши сами да определят доставчика на закуските.

Начално училище "Княз Борис Първи" е едно от петте училища в Шумен, в което се работи по програмата "Топло мляко и закуска". Повечето деца обаче изхвърлят сандвичите си още щом ги отворят.

Виолета Димитрова-възпитател: "Може би хлябът се реже по-рано предния ден и така не е мек да предразположи децата да го изядат".

Учителите не разрешават на децата да хвърлят закуските си с възпитателна цел. От лошото качество на храната обаче всеки ден се оплакват и родителите.

Петранка Петрова, родител: "Ние се надяваме на една топла напитка. Те получават един студен чай, върху който няма нито производител, нито срок на годност".

През тази година директорите на училища в Шумен масово отказаха да работят по социалната програма. Те не са съгласни закуските да се доставят от една фирма в целия регион и са категорични, че парите, които се отпускат за храна не са достатъчни.

Учителите са категорични, че социалната програма ще е ефективна само ако министерството определи реална цена на закуските и топлите напитки.