
Николай Камов от Коалиция за България посочи, че подкрепя въвеждане на плосък данък, но при запазване на необлагаем минимум.
Плоското облагане тласка икономиката в непредсказуема посока - 10 на сто данък върху минималните доходи, които досега бяха с нулева ставка, ще доведе до преминаване на тази група към сивия сектор, смята той.
Георги Близнашки от левицата посочи, че не подкрепя въвеждането на плоския данък, тъй като ще се задълбочи социалната диференциация сред обществото. Според него намаляването на данъчната тежест може да стане чрез намаляване на скалата на пропорционалното облагане.
Близнашки определи като изключително вреден плоския данък, защото "освобождава олигархията от нейната отговорност пред обществото и й помага да трупа благосъстояние". Мартин Димитров /ОДС/ го репликира, че ползата сега не в това, че данъкът е плосък, а че има възможност да бъдат намалени данъците за всички групи, което може да стане чрез запазване на необлагаемия минимум.
Председателят на парламентарната бюджетна комисия Румен Овчаров каза, че сериозният дебат, който трябва да се проведе, е в левицата - може ли правителство, доминирано от лява партия, да въвежда данък, който по презумпция е десен. Той посочи, че постъпленията в бюджета ще се увеличат с въвеждане на 10-процентна ставка плосък данък. Той даде пример с 10-процентния корпоративен данък, който сега се плаща от почти всички фирми, защото излизат на светло и искат да работят по правила. Ниските данъци лява или дясна политика са, попита Овчаров и посочи, че въпросът няма еднозначен отговор.
Овчаров посочи, че само една група - с доходи между 220 лева и 430 лева, ще бъде до известна степен засегната от плоския данък. Той допълни, че правителството ще реши този въпрос с еднократно увеличение на заплатите в публичния сектор.
По отношение на частния сектор правителството и управляващото мнозинство ще увеличим минималната работна заплата на 220 лева, ще увеличим осигурителните прагове с 26 на сто, каза Овчаров.
Янаки Стоилов от Коалиция за България каза, че могат да се посочат плюсове от пропорционалното облагане, но те са преувеличени или привидни. С 10 на сто плосък данък България се съизмерва със страни като Киргизстан и Монголия, смята той. Необлагаемият минимум е най-важната лява корекция на иначе десния данък, допълни Стоилов.
Лидерът на ДСБ Иван Костов каза, че ПГ на ДСБ е "за" плоския данък, защото няма друго средство държавата да накара олигархията да плаща данъци и да излязат на светло доходите от сивата икономиката. Според него единната ставка е трябвало да бъде не 10 на сто, а 16 на сто, както са предлагали от ДСБ.
Ниските доходи стават потърпевши от въвеждането на плоския данък върху тях, държавата ще спаси хората с доходи под 400 лева като им увеличи заплатите, но в частния сектор това няма да се случи, смята той.
Според Костов е несправедливо и неразумно да се отменя семейното подоходно облагане. Той попита каква е причината за премахване на данъчните облекчения за дарение от физически лица, след като по думите му сумата е нищожна.
Според председателя на парламентарната група на левицата Михаил Миков, принципният въпрос е в това, че трябва да се осигури догонващо увеличение на доходите на хората. Данъкът не е плосък, а се въвежда пропорционално подоходно облагане с ниска единна ставка 10 на сто, което е два пъти по-ниско от облагането с ДДС, посочи той.
Нено Димов /ДСБ/ смята, че с въвеждането на плоския данък ниските доходи под 500 лева реално ще намалеят. Антонела Понева каза, че между първо и второ четене на промените ДСБ ще предложат да се запази данъчното облекчение за инвалидите при доход до 600 лева месечно.
Христо Кирчев /ОДС/ каза, че ОДС държи на запазване на необлагаем минимум и това по думите му не е невъзможно. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров попита защо, след като е толкова добър, плоският данък не е въведен в развити икономики и може ли липсата на силна държавност да се компенсира с въвеждането му.
Павел Шопов /"Атака"/ определи промените в данъчните закони като удар срещу средната класа. Той възрази срещу въвеждането на плосък данък, премахването на данъчните облекчения за деца и промяната във връзка с облагането на доходите от продажба или замяна на имоти, които не служат за задоволяване на жилищните нужди.
Министърът на финансите Пламен Орешарски каза, че не пропорционалното, а прогресивното облагане е нетипичното в исторически план. Само през силно идеологизирания 20-ти век е воден дебат, през другото време естествената форма на облагане е пропорционалното облагане, посочи той. Умишлено пропускам термина плосък данък, тъй като той е концепция, която не е въведена в нито една страна в чистия си вид, каза министърът.
Данъкът, който се предлага да се въведе в размер на 10 на сто не стимулира най-богата група български граждани, те плащат други данъци - данък върху печалбата, върху дивидента, този данък стимулира т.нар. средна класа или квалифицирания труд, каза Орешарски.
По въпроса за семейното облагане той посочи, че се води дебат за 3,50 лева на месец, колкото е т.нар. семеен елемент в подоходното облагане, а вместо това правителството предлага увеличение на детските надбавки с 10 лева от следващата година. Ставка 10 на сто сама по себе си е преференция за всички данъкоплатци, не само за тези с най-ниска квалификация, и не ми се струва логично да запазваме разширена система от преференции, коментира министърът.
Въвеждането на 10 на сто пропорционално облагане след въведеното 10 на сто корпоративно облагане съдържа потенциал за рязко подобряване на инвестиционния климат като цяло, допълни той.