
Иван Георгиев: „Пловдивската църква „Св. Света Марина" е първият православен храм, който предлага виртуална разходка в Интернет. Благодарение на новите технологии, само с едно цъкване на мишката всеки може да се потопи в атмосферата на храма”.
Въпреки че за много хора Божият храм и компютърната техника са напълно несъвместими, идеята за инсталиране на компютри в църквите не е нова.
Отец Васил: „Преди 2-3 години имаше едно изискване на св. Синод да се създаде една компютърна мрежа, за да може всеки да има цялостна представа за живота на църквата в национален мащаб”.
Проектът се отлага заради липсата на средства. Но отец Васил намира и други приложения на компютрите. Неговият храм „Св. Георги Победоносец" събира своя библиотека вече век и половина. Цифровизацията на този фонд е голямата мечта на свещеника.
Отец Васил: „Когато това влезе в една електронна схема, човека ще може с едно натискане на копчето, както казах, да получи такава информация.
Ние имаме дори и подарена, закупена хубава техника, модерна, която обаче трябва да се инсталира”.
Плановете за бъдещо покоряване на Интернет пространството не стигат до тук. Виртуалните проповеди изглежда ще бъдат част от ежедневието на вярващите потребители.
Ако един свещеник проповядва в храма на 200 човека, колкото са дошли и колкото побира храмът, той ще може да проповядва на 200 милиона, на всеки който се интересува, когато приложи съответната технология.
Една от основните задачи на Църквата е да бъде близо до хората. Дали тя ще стане част от живота и на тези, които прекарват голяма част от дните си в Интернет, е въпрос на бъдеще.