Той участва в екипа заедно с д-р Женевиев Ориал и д-р Жан-Дидие Мерц от Франция, д-р Томас Уоршайд и д-р Естер Лайзен от Германия и арх. Галина Пировска от Националния институт за паметниците на културата.

По проекта се работи от 2005 г., когато върху опитен участък от скалите до Мадарския конник започнаха експерименти за премахване на лишеите, които, според учените, са един от основните фактори за разрушаване на скалния масив. За защита на скалите се прилага авангарден метод за биоминерализация чрез бактерии.

Вече имаме първите резултати, които със сигурност са много добри, защото три четвърти от лишеите на опитния участък са умъртвени, каза проф. Тодоров. Според него, учените са на прав път и чрез биоминерализацията има възможност да се укрепи скалната повърхност на Мадарския конник.

Комбинацията на биоксидни продукти за почистване на скалата и използването на бактерии за биоминерализация даде много добри резултати и ефектът се проявява веднага след обработката на участъка, заяви д-р Томас Уоршайд.

След завършването на последния етап в края на седмицата, екипът ще предложи метода за международна оценка и при одобрение следващата година евентуално може да се започне работа върху самия Мадарски конник, заяви проф. Тодоров.