Повечето от убитите са били затрупани от рухналите им от труса домове. Пълен хаос цари в най-силно засегнатите от снощното земетресение перуански градове. В град Писко, на 240 км от столицата Лима, който пострада най-тежко от земетресението, 70 процента от сградите са разрушени.
Католическата църква "Сан Клементе" в центъра на Писко е почти напълно разрушена и спасителни екипи трескаво издирват телата на множество богомолци, присъствали на литургия по повод Успение Богородично по време на труса. По тротоарите около "Сан Клементе", чийто купол е рухнал, лежат множество трупове, покрити само с чаршафи или одеалау.
Кметът на Писко Хуан Мендоса обяви, че досега само там са открити телата на 200 убити. В градчето, разположено на южното перуанско крайбрежие, живеят 130 000 души.
Мендоса допълни, че обстановката в Писко е неописуема, че водоснабдяването в града е прекратено, църквите са разрушени, къщите са рухнали, а комуникациите са прекъснати. В околните на Писко села засега са намерени телата на 69 загинали.
Тежко е положението и в съседния на Писко град Ика с население 320 000 души. Засега не е известно колко точно са загиналите там в резултат на катастрофалната стихия.
Регионалните санитарни власти в районите на Писко и Ика казаха, че се нуждаят от хеликоптери, за да могат да транспортират тежко ранените до болници в перуанската столица.
Гражданска защита раздаде в бедстващите райони два тона хуманитарни помощи, сред които палатки, дюшеци и медикаменти.
Не се знае дали има жертви в намиращия се до Писко курортен център Паракас, посещаван от много чуждестранни туристи и известен като един от най-скъпите курорти в Перу.
В курорта комуникациите с външния свят са прекъснати. Трусът е предизвикал приливна вълна, която е отнесла около 50 рибарски корабчета и е наводнила крайбрежните зони. Евакуирани са били обитателите на хотел "Паракас", в центъра на курорта, а петдесетина туристи са намерили убежище върху близък хълм.
Земетресението с магнитуд от 7,7 по Рихтер разлюля Перу в 18,41 часа местно време в сряда вечерта (23,41 часа по Гринуич). Трусът продължи две минути. Епицентърът му беше на 169 км югозападно от столицата Лима, навътре в морето, на дълбочина от 47 км.
Веднага след труса Хавайският център за опасност от цунами предупреди, че има риск от приливна вълна за тихоокеанското крайбрежие на Южна Америка. По-късно тревогата бе свалена за всички страни без Перу. Констатирани са малки промени в нивото на океана.
Перуанските служби за извънредни ситуации наредиха евакуация на жителите на ниските райони на пристанищния град Каляо. В Лима високите сгради на два пъти са се разлюляли за по около 20 секунди. Съобщено бе за избухнал пожар, имало е прекъсване на електричеството, изпочупени са някои витрини. Прекъснати са били и телефонните връзки. Спиране на тока е имало и в няколко града в южната част на страната.
Последното голямо земетресение в Перу стана през октомври 1974 г., когато централното крайбрежие на страната бе разлюляно от трус с магнитуд 7,6 по Рихтер.
По повод земетресението, което отне живота на стотици хора в Перу, президентът Георги Първанов изпрати съболезнователно писмо до своя колега Алан Габриел Гарсия Перес, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
В писмото президентът изразява своите и на целия български народ искрени съболезнования за огромната трагедия.