Търсенето, особено на елитни жилища, е по-голямо от предлагането. Московското кметство си е поставило за цел годишно да се застрояват пет милиона квадратни метра. Средната цена на луксозен апартамент в столицата е над един милион долара.
Бумът на строителството привлича най-големите агенции за недвижими имоти от цял свят. Гигантите в този бизнес се стремят да задоволят интереса на заможните руснаци и чуждите бизнесмените, които търсят елитни многостайни апартаменти и имения в провинцията.
Както на повечето места в съвременния свят, и в Москва социалните контрасти са силно изразени - изключително богати милиардери и бедни работници, признава служител на американска компания за имоти с офис в руската столица. Не всички обаче са щастливи от строителния бум.
От години живеещите в Южно Бутово - предградие на Москва, водят истинска битка да запазят имуществото си - малки дървени колибки, и да се противопоставят на плановете за застрояване на района с многоетажни здания.
Владимир Жирнов води кампания срещу големите строителни фирми и московските власти. Досега е успял да запази дома, в който е роден. Но смята, че няма да е задълго.
Московското кметство засилва натиска върху съседите на Владимир, като им предлага компенсации срещу земята от 38 хил. долара.
65% от европейците живеят в собствени жилища
Това показват нови данни на Виенския институт за жилища. Най-нисък е процентът в Швейцария, където само 35% от гражданите имат собствен дом, докато в Унгария имот притежават 93% от хората.
В България 91% от жилищата са собствени, а в Румъния – 81%.
