„МОСВ няма отношение към тази продуктова такса. Тя е определена в една наредба на предприятието за управление на дейности по околна среда. Тази наредба е от 2008 г. Тези продуктови такси трябва да отидат нагоре като пари. Трябва да бъдат увеличени. Сравнявайки таксите в Австрия, Германия, ние сме с най-ниските продуктови такси. Ние не контролираме пари, а количества“.

Това заяви министърът на околната среда и водите Манол Генов в предаването „Лице в лице“ по bTV.

Вот на недоверие - екология

„Новият внесен вот на недоверие е за нерегламентирани сметища. Такива има от 20 години. В първия си момент като министър аз съм започнал борба с нерегламентираните сметища. А тях ги има, откакто има регламентирани депа. Не трябва да гледаме на отпадъците като боклуци, а като елемент на кръговата икономика. Рециклирани, могат да влязат в производството на много продукти“, посочи екоминистърът .

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Тези безсмислени вотове са вредни за българския парламентаризъм – губи се ценно време. Явно целта е да се пречи на правителството да изпълнява своите цели и програма“, заяви още Генов.   

Нерегламентираните сметища

„5094 сигнала са подадени от началото на годината, от тях 4600 са от политически партии. С ограничения ресурс на РИОСВ започваме незабавни проверки. Даваме предписания на кметовете, следим дали са изпълнени, налагаме актове. Всички тези сигнали са обработени на 70-80 %. Съставили сме над 60 акта за няколко месеца за административни нарушения. Много от тях са обжалвани. Отговорността за премахване на нерегламентираните сметища е на кметовете на общините“, посочи Манов Генов.

„Следим движението на отпадъците, които са годни за преработка. България от много години внася различни отпадъци, защото има изградени мощности за тяхната преработка. На всички горивни инсталации във всички градове навсякъде свети зелено“, каза още той. 

Водата на Черно море

„Водата в Черно море е една от най-чистите. Наблюдаваме по няколко метода. Появяват се различни видове миди, които преди ги нямаше. Много от пречиствателните станции имат дълбоководни зауствания и е невъзможно водата да дойде до брега. Констатираме инцидентни замърсявания от кораби. Канализационни води без пречистване почти не влизат. Само една община – Ахтопол, има заустване“, обясни министърът на околната среда и водите.

Безводието

„С язовирите не е толкова трагично положението. МОСВ няма собственост върху нито един язовир. Опитваме се да регулираме водите спрямо наличните обеми. Ограничаваме консумацията на води както за напояване, така и на тези за енергетика“, каза още Генов.

ТЕЦ Варна

„Имаме регионални инспекции, ако има наложена глоба и съдът я е отхвърлил или потвърдил, презумпцията е тази регионална инспекция да обжалва. Те са независими, всички права и отговорности са техни. Ние в МОСВ сме възприели принцип – когато има съдебни саги, обжалваме до последно. Ще се запозная с това съдебно решение, ако има такова“, каза още Генов.

Вижте целия разговор във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK