Премиерът направи това съобщение в деня, когато се навършват 10 години от идването му на власт.
С три поредни мандата Тони Блеър е смятан за най-успешният премиер-лейбърист в историята на страната.

Блясъкът му бе помрачен от войната в Ирак и от избухналия неотдавна скандал заради обвинения, че е продавал политически титли. Премиерът обяви, че ще напусне поста до лятото на тази година. Това ще стане, след като бъде определен приемникът му - най-спрягано е името на финансовия министър Гордън Браун.

Когато Блеър влезе на "Даунинг стрийт" 10 на 1 май 1997 г., британците бяха обхванати от оптимизъм, който не бяха изпитвали от няколко десетилетия. Едва 44-годишен, страстен почитател на рока, новият министър-председател остави собствения си отпечатък в премиерската резиденция, като канеше там величия от деловите среди и звезди от шоубизнеса. Изпълнен с енергия и добри намерения, призовавайки за социална справедливост и безупречен морал, Блеър изглеждаше решен да отстрани всяка пречка пред амбициозните си цели. Той ентусиазирано се зае да урежда мира в Близкия изток и в Северна Ирландия, като получи подкрепа и за двете от тогавашния американски президент Бил Клинтън.

За разлика от консервативните си предшественици, Блеър обеща, че страната му ще работи активно за развитието на ЕС. Екипният му дух бе възнаграден от европейските лидери, които му оказваха специално внимание. Но за Блеър, както и за целия свят, всичко се промени след атентатите от 11 септември 2001 година. Спонтанната реакция на британския премиер бе да подкрепи американците в трагедията, което постави начало на още по-близки отношения с Вашингтон. Блеър бе съгласен с Джордж Буш, че атентаторите от 11 септември са част от международна терористична мрежа, която трябва да бъде унищожена.

Блеър подкрепи Буш и когато той обвини режима в Ирак, че произвежда оръжия за масово унищожение и активно се включи в коалицията, която започна военната операция в арабската държава през 2003 г. На острова обаче този ход не срещна всеобщо одобрение. Противниците на Блеър го обвиниха, че е изопачил фактите, за да въвлече страната във война. Въпреки че той категорично отрече, доверието в него бе силно разклатено и репутацията му пострада необратимо. Притиснат и от чужди, и от свои, премиерът бе принуден да отстъпи на заден план в полза на своя съпартийник и финансов министър Гордън Браун, който отдавна се цели в неговия пост. Затова малцина бяха изненадани, когато миналото лято Блеър обяви, че ще се оттегли от власт. Според анализатори премиерът дори изглеждал облекчен, когато с лека стъпка се качи на подиума на конгреса на лейбъристите, откъдето обяви, че е време да си отиде.

Сега, след като навлиза в залеза на голямата си кариера, Блеър вероятно ще последва примера на други оттеглили се политици и ще се отдаде на дейности, като изнасяне на лекции и писане на книги.