Един различен поглед към горещия Персийски залив. 

Наричат Хур Ал Касими "новото лице на нежната сила в Персийския залив". Дъщерята на емира на Шарджа Султан бин Мохамед Ал-Касими през 2009 г. създава фондация за съвременно изкуство в Шарджа и подкрепя местните художници и артисти, сред които са и много жени.

В историята на изкуството повечето от проектите са доминирани от мъже. Този път обаче сме на място, на което няколко женски ръце успяват да сътворят нещо толкова интересно, благодарение на платовете и ежедневната им работа, че няма как да го пропуснем днес.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Да вълнува цели проектът на Womanifesto. Между 1997 и 2008 г. група художнички от различни поколения и общности от цяла Азия се събира, за да създаде колективни творби, символизиращи общите им проблеми и търсения в живота.

За точно този проект, наречен "Ние поправяме", жените зашиват парчета плат и създават ватирана структура, наподобяваща подслон. Къс по къс всяка една от тях добавя част от личната си история в едно защитено общо женско пространство. Идеята е този приют да предлага място на жените да споделят своите истории, да обменят знания и да изграждат платформи за солидарност в Арабския свят.

Това е един от най-смелите проекти на биеналето в Шарджа тази година, който не се страхува дори да се нарече феминистки.

"Биеналето има специално място в сърцето ми. Събитието е толкова специално за мен, защото предоставя платформа, на която всеки артист може да изрази себе си, като цялата фондация за изкуствата застава зад него. Всички артисти работят рамо до рамо, а ние заставаме зад гърба им, за да покажат най-доброто, на което са способни", казва Омар Алобаидли от Арт фондация на Шарджа.

Емирствата постепенно се отварят и представят все по-смели визионери, които носят далечни и екзотични разбирания за живота.

На биеналето в Шарджа можете да видите артисти от целия свят, като например пиано, направено от артист от Нова Зеландия от племето маори.

Разбиването на всеки стереотип започва от изкуството, а Емирствата през последните 20 години не се притесняват да се сблъскват с провокации на сцената. 

Повече от материала на Полина Пенчева и оператора Константин Димитров можете да видите във видеото. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK