Съвместното производство на храни и външната политика бяха двете основни теми на съвместното заседание на българския и израелския кабинет в София. За първи път от 20 години у нас идва израелски премиер и то със седем министри.

Държавите, с които израелският кабинет е провеждал съвместни заседания като днешното, се броят на пръсти.

Европейската обиколка на премиера Бенямин Нетаняху се свързва с инициативата на палестинците да обявят своя държава през септември. България обаче не бърза да обяви как ще гласува в ООН.

"Да, обсъждахме септемврийската резолюция, но тя не е движеща в тази визита", заяви Бенямин Нетаняху. "Партньорството със страните от региона ви е естествено. Имате енергични министри, енергичен премиер. Аз приемам като лична мисия да се увеличат израелските инвестиции в България".

България се надява да стане регионален център за производство на храни.

"Ние имаме огромни залежи на петрол в кавички - това са нашите плодородни земи. Трябва да ги направим 100% усвояема плодородна земя", категоричен е премиерът Борисов.

България очаква от Израел инвестиции в модерни напоителни системи и високо-продуктивни сортове.

Експертите в срок до септември трябва да кажат има ли шанс България да стане житницата на Израел. Двамата премиери на шега си пожелали наесен да засеят, а напролет да зажънат. През цялата визита те се държаха като лични приятели.

Премиерът Борисов уточни, че днес не са подписани споразумения във военната област. Преговорите за съвместни отбранителни системи и учения още продължават.

Далеч от тези теми стотици софиянци останаха блокирани по улиците заради засилените мерки за сигурност. Мерките не бяха добре оповестени предварително и много останаха изненадани.