Много повече замърсяват околната среда обикновените човешки дейности като яденето и пиенето.

По тази причина във Великобритания беше поставено началото на нова инициатива, която дава възможност на потребителите сами да преценяват как продуктите, консумирани от тях, влияят върху околната среда. Три британски компании взеха решение да поставят специални етикети на стоките, произвеждани от тях, които да информират потребителите за степента, с която даденият продукт замърсява природата.

Том Дилей: "Смятаме, че всички производители носят отговорност към околната среда и това, което правим, отразява намерението ни да намалим отделянето на въглероден двуокис, който замърсява природата. Горди сме, че сме от първите компании, които поставиха етикети върху стоките си."

Около една пета от въглеродните емисии са свързани с производството, обработването, транспорта и съхраняването на храната.

Нийл Кембъл: "В последно време влагаме 50% рециклирани пластмаси при производството на бутилки, което намалява вредните емисии въглероден двоукис почти наполовина. Предприемаме и други такива инициативи и ще се стараем да разширяваме тази дейност в бъдеще".

Според Reuters, британските домакинства изхвърлят една трета от храната, която купуват, като така прахосват и парите си, и енергията, която е използвана за производството й. Около половината от 6-те млн. тона боклуци не стават за ядене.

Това са пликчета чай, кости, обелки. Останалото обаче е неизползвана храна. Ако хората купуват само толкова храна, колкото им трябва, ще спестят не само средства, но и ще помогнат за опазване на околната среда, изтъкват авторите на изследването.

***
"Потсдамска инициатива" за биологичното разнообразие подеха министрите на екологията на 8-те най-развити държави и още пет страни от Азия, Америка и Африка.

Инициативата предвижда да се изчисли вредата от изчезващите биологични видове, които измират поради замърсяването на околната среда.

Срещата край Берлин има консултативен характер и цели да набележи стъпки към укрепване на живата природа. Дискусиите са свързани с проблеми, които произлизат от решенията Европейския съвет в Брюксел.

Миналата седмица ръководителите на страните от Европейския съюз решиха да намалят с 20 на сто до 2020 г. вредните въглеродни емисии в атмосферата и да въведат алтернативни енергоизточници. Мярката трябва да ограничи парниковия ефект, основна причина за затоплянето на климата.

Извън сградата, където заседаваха министрите, природозащитници настояха за незабавни действия срещу глобалното затопляне.