Стоки, от които отдавна са се лишавали, сега изчезват от лавиците, докато пропазарните реформи и пороят от петродолари в съчетание превръщат хората с достатъчно спестявания в маниакални консуматори.

Лъскави джипове и супермощни мотоциклети задръстват някога тихите улици в столицата Триполи, където бяха построени няколко нови частни хотели и търговски молове. На модерната улица "Гергареш", чужденци и заможни либийци разточително пазаруват в дизайнерски бутици джинси по 80 долара, уреди за фитнес по 1 300 долара и парфюми по 250 долара, пише Reuters.

Лудото харчене беше отприщено от прекратяването на санкциите след две важни либийски решения през 2003 г.: северноафриканската страна сложи край на амбициите си за разработване на оръжия за масово поразяване и пое гражданска отговорност за взривяването на американския пътнически самолет над Локърби през 1988 г., при което бяха убити 270 души.

Икономическите реформи, които се осъществяват в страна, имат за цел намаляване на зависимостта на икономиката на Либия от петрола и поощряване на частната инициатива. В същото време либийският лидер Муамар Кадафи, който управлява от 1969 г., даде ясно да се разбере, че политическата реформа не стои на дневен ред.