
Ахтисаари представи своя план и в главния косовски град Прищина. Според него, Косово следва да бъде многоетническа демокрация, основана на самоуправление. Областта ще има право на достъп до международни институции, но предвижда международно наблюдение и удължено присъствие на силите на НАТО.
Целта на плана е да положи основите на бъдещо Косово, което е жизнеспособно и стабилно. Бъдещо Косово, където членовете на всички общности - албанци, сърби и други, може да водят достоен, безопасен и икономически по-устойчив живот. И бъдещо Косово, което ще има принос в сигурността и стабилността в региона.
В този смисъл решението съдържа специални предложения за защитата на неалбанските общности на Косово, включително гарантирано представителство в косовския парламент, правителството, съдебната власт. Ще бъдат създадени нови местни власти на косовските сърби. Те ще имат допълнителни компетенции, в частност - в сферата на образованието и общественото здравеопазване.
***
Албанското мнозинство в Косово подкрепи предложението на пратеника на ООН. "Косово ще бъде суверенна държава като другите държави", заяви президентът Фатмир Сейдиу след срещата си с Ахтисаари.
Духовният лидер на сърбите в Косово владика Артемие каза в Брюксел, че тяхната общност няма да приеме решението: “Това предложение е неприемливо, защото изначално предполага отделяне на Косово от Сърбия, което сръбският народ като цяло и Сърбия като държава никога няма да приемат като решение. Ако Сърбия остане твърдо на своята позиция, ние сме уверени, че и Русия ще я подкрепи. Ако международната общност наложи решение за Косово, това няма да е решение, което ще донесе стабилност и мир в региона, а ще бъде източник на нови проблеми и нестабилност”.
Косовските албанци са позитивно настроени към плана на Марти Ахтисаари, но някои от бившите бойци в Армията за освобождение на Косово не крият своето разочарование.