В историческия ден за страната ни – говорим за митове и очаквания, свързани с еврото.

В специалното студио на bTV от Страсбург са Андрей  Новаков - ЕНП/ГЕРБ, Радан Кънев ЕН /„Демократична България“, Кристиан Вигенин – „Прогресивен алианс на социалистите и демократите“/БСП и Илхан Кючюк от „Обнови Европа“, избран с листата на ДПС.

Готови ли сме за приемем еврото точно в този момент?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Не виждам причина да не го приемем точно сега. Нищо не налага обратното, ако трябва да правим исторически препратки – през 30-те години, когато България е преживявала своето икономическо чудо, то българския лев е бил обвързан именно със силни чуждестранни валути, каквото се опитваме да направим и в момент“, каза Андрей Новаков от ЕНП/ГЕРБ.

Снимка: bTV

„Можеше да се присъединим по-рано, Словакия го направи доста преди нас, но очевидно такава е била ситуацията. Мисля, че трябва да спрем да си задаваме този въпрос и да си задаваме въпроса оттук нататък как да направим така, че присъединяването да е лесно, успешно и да се възползваме максимално от членството в еврозоната“, заяви Кристиан Вигенин от „Прогресивен алианс на социалистите и демократите“/БСП.

Снимка: bTV

„Дали една държава е готова да влезе в еврозоната, или не, се преценява по доста сложна процедура и ние след часове ще бъдем на предпоследната стъпка от тази процедура, която, уверен съм, европарламента също ще констатира тази отговорност – очевидно отговорът е „да“ и трябва да сме доволни, че сме постигнали този напредък“, отговори Радан Кънев от ЕН /„Демократична България“.

Снимка: bTV

„Интеграцията при всички случаи е двустранен въпрос. България се присъедини към Европейския съюз когато пожела и когато покри определени критерии. Разбира се, към онзи момент и политическата обстановка беше готова. Днес евросъюза доста по-сложно и бавно върви към своето разширяване  такъв е моментът и с еврозоната“, каза Илхан Кючюк от „Обнови Европа“, избран с листата на ДПС.

Снимка: bTV

Какво ще се случи със спестяванията на хората, ако инфлацията рязко се покачи след приемане на еврото?

„Историята показва, че никъде рязко не се е повишила инфлацията, заради еврото, напротив, еврото по-скоро е застрахователна полица срещу това да фалират банки, както се случи у нас, това би било близо до невъзможното да се случи след като въведем еврото. Това означава, че спестяванията ще са по-сигурни, а хората, които теглят заеми, ще ползват по-ниски лихви, тъй като е по-сигурна валута“, отговори Андрей  Новаков.

„Да, има известен риск за доходите, особено в началото след присъединяването. Стана ясно, че и в други страни първите месеци е имало малко по-висока инфлация, но в никакъв случай това не е основание за тези страхове, които се насаждат през социалните мрежи. Трябва да покажем на гражданите, че ако има по-висока инфлация, която да засегне покупателната способност, държавата има всички инструменти да компенсира тези доходи  - по-висока минимална заплата, по-високи пенсии. Нека да е ясно, че хората няма да станат по-бедни – това трябва да бъде достатъчно категорично заявено отсега“, каза Кристиан Вигенин.

„Аз искам да засегна малко митологии от другата страна – чувам хора да казват, че еврозоната може да бъде универсален лек срещу политическата корупция. За да не бъдем тежко разочаровани в близките месеци или години, трябва да сме наясно, че такава връзка не съществува. Това е наша, вътрешна работа, която ние трябва да свършим“, обясни Радан Кънев.

„На мен ми се струва, че по грешен начин комуникираме по грешен начин идеята ни за влизане в еврозоната. По моя преценка, закъсняхме с кампанията, която трябваше да бъде много таргетирана, смислена и с уважение към аргументите на всеки един“, каза Илхан Кючюк.

Трябва ли да се вземат мерки, подобни на хърватските, които някои наричат непазарни?

„Не е изключено, но аз не бих заложи на това, защото това, че едни мерки работят в една държава, не означава, че ще проработят у нас. Трябва да подходим изключително индивидуално и да се види къде има спекула“, заяви Андрей  Новаков.

„Зависи как се реализира това покачване на цените – ако се види такъв скок, очевидно това е непазарна мярка, защото от 31 декември до 1 януари не са ти скочили разходите, стоката сама по себе си не е станала по-скъпа. Тук в роля трябва да си влязат институциите. Ние подкрепяме идеята за таван на надценките например. Таван на цените не е съвсем разумно, но таван на надценката вече е съвсем друго нещо“, обясни Кристиан Вигенин.

„Наблюдението, което имаме към момента, е, че опитите за успокояване на цените с административни мерки, водят до по-високи цени. Най-лошият пример е извън еврозоната и се казва Унгария – държавата със системно най-висока инфлация през последните 5 г. заради лудия бяг на цените, съпътстван постоянно от опити на кабинета на Орбан да налага административни тавани на различни цени. Боя се, че хърватският опит също не е изключително успешен, а световният и европейският опит от последните десетилетия показва по категоричен начин, че цените се успокояват чрез пазарна конкуренция“, каза Радан Кънев.

Какво още коментирха евродепутатите вижте във видеото към материала. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK