За да стигне до днешния ден българското общество извървя дълъг път. Как и кога започна той и колко крачки трябваше да направим към еврозоната?
1 януари 2002 година - точно три години след като еврото се е използвало само за счетоводни цели и електронни плащания, то вече е в портфейлите на гражданите на 12 страни от Европейския съюз. Така започва пътя му към превръщането във втората световна валута.
През 2007 г. България вече е член на Европейския съюз.Тогава амбицията е да сменим валутата колкото може по-скоро.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Минават обаче много години до реалните стъпки по присъединяване към еврозоната. Междувременно от май 2019 г. на всички банкноти името на валутата вече се изписва и на кирилица.
10 юли 2020 г. е една от ключовите дати по пътя към еврото.
Българският лев се присъединява към валутния механизъм ERM 2 или т.нар. чакалня на еврозоната. Молбата е подадена 2 години по-рано.
„Когато си член на банковия съюз, където са всички бели държави, и банковата ни система е под пълен мониторинг, повече никой не може да казва „теглих кешове и ги разнасях напред-назад“, казва тогавашният премиер Бойко Борисов.
Заради различни фискални препятствия – най-вече инфлацията, България не успява да е готова през 2024 г. На 7 август миналата година обаче е приет Законът за въвеждане на еврото. С него се уреждат всички периоди и срокове за смяната на лева.
Стигаме и до последните месеци, които бяха от решаващо значение.
На 25 февруари е изпратено искането за извънредни конвергентни доклади до Европейската комисия и Европейската централна банка. Дни по-рано е покрит последният проблемен критерий - инфлацията.
„Ако ние покриваме критериите и това бъде оценено от ЕЦБ и Европейската комисия, всичко е въпрос на процедура“, каза премиерът Росен Желязков.
В началото на юни са получени и дълго чаканите доклади. В тях България получава „да“.
„Българите с много труд и усърдие извоюваха доверието на европейските институции. Ползите ще бъдат такива, каквито се наблюдават във всички страни, приели единната европейска валута – най-вече увеличаването на доходите и на покупателната способност“, заяви министър-председателят.
И така до днес, когато финалното си „да“ дават евродепутатите и финансовите министри на държавите членки.
След тези две последни крачки, България ще стане 21-вата държава, която ще плаща с евро.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK