Как една малка балтийска държава направи решителната крачка към европейската интеграция?

През 2011 година Естония става 17-ата страна от еврозоната, въвеждайки еврото. Какви бяха предизвикателствата на времето и какъв е опитът на най-дигиталното общество в света?

„Хартиените пари имаха имена, както виждате на тази банкнота - това е Якоб Хурт, създал много училища в Естония. На обратната страна има дърво, което е като свещено за нас естонците. А на тази тук - това е писателят Антон Хансен Тамсаре. Когато пазарувахме, не казвахме „Дай ми 25 крони“ или „Дай ми 10 крони“, а „Дай ми Тамсаре, а аз ще ти върна Хурт“, казва журналистът и писател Теа Карин.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Днес се радваме, че дори в европейския контекст все още има символи, които ни напомнят за Естония. На една от монетите например е изобразено нашето национално цвете – метличина“, посочи още тя.

Снимка: bTV

През 2011 г., в период на борба с последиците от световната финансова криза, и само 20 години след възстановяването на своята независимост, Естония приема еврото като страната с най-нисък БВП на глава от населението в еврозоната по това време.

Снимка: bTV

„Естония беше сред онези страни, които не проведе отделен референдум за еврото, тъй като вече беше гласувала за членството в ЕС и приемането на еврото беше естествена стъпка. Както България, страната ни имаше валутен борд и фиксира курса на кроната първо към германската марка, а после към еврото. Може да се каже, че страни като Естония и България всъщност имат най-дълъг опит в справянето без гъвкавост на валутния курс, което изисква гъвкавост на пазара на труда, стоковите пазари и разумна фискална политика, тъй като паричната политика вече не може да подпомага фискалните власти“, обяснява икономистът Петер Луикмел, ръководител на отдела за парична политика и външна икономика на Централната Банка в Естония, член на Комитета за парична политика на евросистемата.

Снимка: bTV

„Процесът протече доста гладко, тъй като беше отработен за 2007 г., която беше първоначалната целева дата. Така, че хората бяха вече добре осведомени“, допълва още той.

78-годишната библиотекарка Силвия Крес си спомня рекордните снеговалежи в последните декемврийски дни на 2010 г., които обаче не успяват да затруднят организацията по транспортирането и зареждането на банки, банкомати и търговски обекти с новата валута.

„Бих казала, че светът се отвори. Справихме се! Вече никой не мисли за съотношението между кроната и еврото. Това е забравено“, казва тя.

„Много магазини в продължение на години обявяваха цените си едновременно в крони и евро, дори след въвеждането на еврото. Стартовите комплекти с евро монети бързо придобиха колекционерска ценност и много хора събираха тези малки пакетчета с първите евро монети“, спомня си Петер Луикмел.

„В централната банка естонските крони все още могат да се обменят в евро без комисиона, дори 14 години по-късно. В търговските банки срокът беше само няколко месеца, но по-голямата част от хората извършиха обмена предварително, като внесоха кроните си по банковите сметки и веднага започнаха да използват банкови карти“, казва още той.

Въвеждането на еврото в Естония значително ускорява вече стартиралия процес на дигитализация в страната. Въпреки, че безкасовите плащания и електронните услуги стават ежедневие, раздялата с кроната остава силно емоционално преживяване за мнозина естонци.

„Моето поколение още помни еуфорията, когато се отървахме от рублата и получихме собствена валута. Така че имаше усещане за загуба, но в същото време и разбиране, че това е правилният път напред“, казва Андрес Кют, бивш главен архитект в Skype и бивш заместник-генерален директор по информационни технологии на Естонска данъчна и митническа служба.

"В този период приключвах работата си в Skype и започвах на ново място, затова спомените ми са донякъде неясни. Но имах привилегията да работя в банка, когато Латвия преминаваше към еврото. Бих казал: Внимавайте с Excel. Всяка организация разчита на Excel. Има хиляди таблици някъде по средата на процесите, като всяка една от тях съдържа валутни номинации и валутни курсове. Всички те трябва да бъдат променени, за да бъде успешен преходът към еврото. Именно тук технологията срещна най-големите трудности. Ако начертаете графика на поскъпването на живота в Естония, въвеждането на еврото е просто една малка точка някъде там", добавя още Андрес Кют.

Петер Луикмел разказва и за неочакваните според него последици – дълговата криза, която настъпва само година, след като естонците приемат еврото.

„Преди присъединяването ни, паричната политика и решенията на Европейската централна банка, свързани с еврото, бяха външни за нас – не участвахме в тях, нито носехме отговорност или трябваше да ги обясняваме. Изведнъж, през 2012 г., когато възникнаха сериозни затруднения с дълга на някои страни от еврозоната и се заговори за възможно излизане на Гърция – тема, широко обсъждана в медиите, но не толкова сериозно възприемана от вземащите решения – някои вътрешни критици на присъединяването на Естония към еврото заявиха, че сме се качили на "Титаник". Само няколко години по-късно стана напълно ясно, че еврозоната е по-силна, отколкото се очакваше", обяснява икономистът.

„Кредитният бизнес стана по-стабилен, защото банките вече имат достъп до резервите на еврозоната, а не само до местна валута, както беше преди еврото, когато съществуваше риск от девалвация. Това улеснява кредитирането и го прави по-евтино, макар че лихвите зависят от конкуренцията между банките. За хората с ипотека при променлив лихвен процент месечните вноски са по-стабилни“, допълва още той.

„Цените на недвижимите имоти в Естония бяха най-силно повлияни много по-рано, през 2004 г., когато страната стана член на ЕС и НАТО и се очакваше присъединяване към еврозоната. Тогава на пазара навлезе спекулативен капитал, но самото въвеждане на еврото не доведе до допълнителен ръст в търсенето", казва Луикмел.

„Положението в България днес напомня на Естония през 2011 г. – и по доходи, и по цени сте на около две трети от средното за ЕС. Очаква се в следващите 10–15 години нивата на доходите и цените да се изравнят с европейските, но това зависи и от съседните страни. В Естония, например, близостта до по-богати скандинавски държави ускорява този процес, докато в Латвия и Литва изравняването става по-бавно“, добавя още финансовият експерт.

И отбелязва, че най-големите трудности могат да възникнат именно тогава, когато правителството реши, че всичко вече е постигнато и процесът е приключил

„Вече няма да се налага да се притеснявате за валутния риск по местната валута. Вероятно ще бъде и по-лесно да се емитира дълг, деноминиран в евро. Затова има голяма вероятност фискалната политика на правителството да стане по-отпусната, особено ако предстоят избори. Това е едно от изкушенията, на които трябва да се устои“, обяснява той.

„Необходим е стриктен обществен контрол върху фискалната политика. Участието в еврозоната е и отговорност. Трябва ясно да обяснявате решенията, взети на ниво ЕС и еврозона, особено пред местното население, тъй като популистите често атакуват членството в еврозоната“, съветва икономитът.

Докато България е на прага да приеме еврото, Европа вече гледа напред и работи по следващата стъпка – дигиталното евро.

„Дигиталното евро ще има основно търговско-приложно значение, но още в началото възникнаха въпроси за нуждата и реалната му употреба. Има опасения, че масово прехвърляне на депозити към дигиталното евро може да дестабилизира банковия сектор, но тези рискове вече са отчетени в дизайна. Проектът напредва по-бавно от иновациите в частния сектор и вероятно ще останете част от еврозоната още няколко години, докато бъде пуснат прототипът – очаква се това да стане в следващите пет години. Причината за бързането е стратегическата автономия, тъй като повечето картови разплащателни системи в Европа не са европейски, което носи рискове за сигурността и възможни кибератаки“, каза Петер Луикмел.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK