
Предложението на Ахтисаари за окончателния статут на Косово може да доведе до ново насилие между албанците и сръбското малцинство в областта. Не е изключено сърбите в северната част на Косово да се разбунтуват и това да доведе до ответни действия на албанци в Южна Сърбия и в Македония. Според командващия КейФОР евентуални нови вълнения няма да са по-големи от бунтовете през 2004 година.
Генерал Катер каза, че не очаква нова бежанска вълна, но е възможно да се стигне до отделни актове на насилие.
Външният министър на Швеция Карл Билд, който днес е на посещение в Косово, заяви, че предложението на Ахтисаари за статута на областта е началото на един процес.
Този процес ще отнеме известно време на Белград и Прищина и вероятно на Съвета за сигурност и в ЕС.
Очаква се в средата на 2007 г. СС на ООН да приеме и резолюция, която евентуално да даде зелена светлина за независимостта на областта.
Освен Сърбия и Русия се обяви срещу подобно решение. Косово фактически е протекторат на ООН от 1999 година, когато НАТО изтласка сръбската армия от областта. Сега Алиансът поддържа там международен контингент от над 16 000 души.
***
Всяка държава, която реши да признае независимостта на Косово, трябва да знае, че това ще доведе до сериозни последици в отношенията със Сърбия, заяви партията на сръбския премиер Кощуница. Демократическата партия е записала в своята платформа, че правителството на Сърбия смята Косово за своя територия и би отхвърлило решението, на която и да е държава или международна организация да признае независимостта на областта като незаконно, нелегитимно и нищожно.
В Белград днес продължават консултациите за съставяне на ново правителство след проведените преди 10 дни общи избори. В тях нито една политическа сила не спечели достатъчно гласове за да състави сама кабинет.