Търговци, туристи и хора без работа. Площадът и пазарът пред най-голямата джамия в Кайро са оживени денонощно. Най-много хора идват тук в петък по време на обедната молитва. Тогава близо 2 хиляди души се молят вътре в джамията.
Останалите стотици правят това отпред на площада. Специално за вярващите три огромни чадъра се отварят автоматично и така част от площада се спасява от силното слънце.
Наричат Кайро градът на хилядата джамии, които днес са много повече. И въпреки това не всеки може да намери място в храма и се налага да се моли на площада.
Според Центъра за ислямски изследвания в Кайро и в Египет все повече млади хора демонстрират силна религиозност.
"За съжаление, възраждането и връщането към ценностите на Исляма зависи от материалното положение. Когато хората имат повече пари, те забравят тези ценности и се отдалечават от религията. И обратно - когато стават по-бедни, те идват по-често в джамиите."
Египет е светска държава и всяко семейство само решава дали жената да носи забрадка, но повечето носят. Алкохолът официално не е забранен, но в Кайро трудно може да намерите дори бира. Страната не може да бъде пример за демокрация, но правата на другите религии са гарантирани.
"Когато някой мюсюлманин прегреши, ние го съдим по законите на Шариата. Но например, ако християнин разлее бирата на един мюсюлманин, той няма да бъде порицан, защото за мюсюлманите алкохолът е грях. Но ако мюсюлманин разлее бирата на християнин, той ще трябва да му купи нова, защото за християнина това не е грях."
