
Британските следователи възнамеряват да разпитат трима души във връзка с убийството на Литвиненко. Един от тях е бившия офицер от КГБ Андрей Луговой. На фаталния както се оказало в последствие 1 ноември Литвиненко се срещнал с него и с двама негови съдружници Дмитрий Ковтун и Вячеслав Соколенко.
Дмитрий Ковтун: “Ние се него се срещнахме на първи ноември и се договорихме да се видим и на втори. В седем и половина сутринта на втори той ми позвъни, ние трябваше да се срещнем в една от компаниите. Той се обади и ми каза, “Андрей, знаеш ли, не съм добре, стомаха нещо, гади ми се, не знам дали ще мога да дойда. “
Друг бивш работник от спецслужбите Михаил Трепашкин заяви, че има информация за операция за ликвидирането на Литвиненко. Трепашкин обяви, че е готов да се срещне с британските следователи. Той обаче излежава присъда за държавна измяна в затвор в Урал. Затворническите власти няма да му позволят да се срещне с британските експерти, съобщиха онлайн медии. Според генералния прокурор на Русия радиоактивният полоний 210, с който е бил отровен Литвиненко не идва от Русия. Юрий Чайка заяви също, че Москва няма да екстрадира в Лондон евентуални заподозрени лица по случая.
Следователите от Лондон са в деликатна ситуация.
От една страна те трябва да проведат разследването около убийството на Литвиненко, който на смъртния си одър директно обвини президента Путин, също кадър на КГБ. От друга страна британците може да навлязат в хлъзгавата територия на политическите скандали. Русия остро възразява срещу това. Като цяло обаче Москва обеща да сътрудничи.
Единственото, за което говорим с Лондон, в това число и аз говорих с външния министър г-жа Бекет, това е необходимостта да бъде избягната каквато и да е политизация на този въпрос.
Представител на посолството на Великобритания в Москва потвърди, че в Русия за постигнали британски експерти по ядрена безопасност за да проверят сградата на мисията за радиация. Анджум Нурани каза, че става дума за предпазна мярка.