Службата за климатични промени „Коперник“ посочва, че тази година в Западна Европа е отчетен най-топлият юни в историята със средна температура от 20,49 градуса.

В световен мащаб юни 2025 г. е третият най-топъл юни и петият най-топъл за Европа като цяло, пише Ройтерс.

В доклад, публикуван на 9 юли, институтът заявява, че е наблюдавал „аномалии“ и „екстремуми“ в температурата на въздуха между 17 юни и 5 юли, които са били с 1,10 градус по-топли от средната температура в периода 1991-2020 г., която обикновено се използва като референтна.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Фрея Вамборг, климатолог в „Коперник“, заяви, че през втората половина на юни са наблюдавали две горещи вълни, които са започнали от Иберийския полуостров, а след това са се разпространили на североизток във Франция, Обединеното кралство, Германия и други южни региони.

Освен това температурата на морската повърхност в западната част на Средиземноморието продължи да се повишава през целия месец, което доведе до увеличаване на топлинния стрес.

В доклада обаче се посочва също, че в световен мащаб юни 2025 г. е бил с 0,20 градуса по-хладен от рекордния юни 2024 г. и с 0,06 градуса по-хладен от юни 2023 г.

Той също така е бил само с 1,3 градуса над прединдустриалните температури, докато преди това са били регистрирани температури от 1,5 градуса над прединдустриалните нива (1850-1900 г.).

Вамборг обяснява защо други години може да са били по-топли.

„Въпреки че се намираме на стълбицата на глобалното затопляне и повишаването на температурата, винаги имаме колебания, а някои от тях се дължат например на явлението „Ел Ниньо“, обясни тя.

Така нареченият феномен „Ел-Ниньо“ е повтарящ се климатичен модел, състоящ се в промяна на температурата на водата в източната част на Тихия океан, което води до промяна в глобалната атмосферна циркулация и следователно в метеорологичните модели.

„През 2023-2024 г. имаше силен „Ел Ниньо“, а това обикновено повишава температурите над тази своеобразна постоянно растяща стълбица“, обяснява Вамборг.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK